24 sierpnia 2015

Psychologia - Metoda 5 pytań zdrowego myślenia - Coaching Elżbieta RogalskaOpis: Metoda 5 pytań zdrowego myślenia ma za zadanie uświadomić nam irracjonalność naszych myśli. Pomaga we wprowadzeniu siebie w emocje, które chcemy czuć.

Chcesz wywoływać określone emocje w swoim organizmie niezależnie od sytuacji, a może chcesz pozbyć się irracjonalnych myśli i przygnębienia? Zapraszam do dalszej lektury.

Współczesny świat to świat w dużej mierze neurotyczny. Stresujący tryb życia sprzyja nerwowości i pojawianiu się nerwicy - więcej o nerwicy u Karen Horney. Coraz częstsza zachorowalność na nerwice niesie ze sobą kolejny problem - medykalizację świata. Podczas wizyty u lekarza prawdopodobnie wypisze ci on leki uśmierzające ból, ale nie leczące przyczyny. Kolejnym czynnikiem neurotyczności jest zachorowalność na depresje. Najczęściej depresje wyuczoną. Ten typ depresji można leczyć z pomocą metody 5 pytań zdrowego myślenia, której autorem jest Maxie C. Maultsby jR. (Racjonalna Terapia Zachowania podręcznik terapii poznawczo - behawioralnej).

Depresja wyuczona charakteryzuje się tendencją do popadania w przygnębienie, wywołane własnymi myślami, niekoniecznie mającymi odzwierciedlenie w rzeczywistości. Takie irracjonalne myśli wywołują uczucie lęku (odczucia niepokoju wywołanego czymś czego w rzeczywistości nie ma lub się nie dzieje). Pojęcie lęku mylone jest z pojęciem strachu, strach to reakcja na realne, dziejące się tu i teraz zagrożenie, lęk jest reakcja na coś czego w danym momencie nie ma. Strach i lęk są wywołane myślami jakie mamy. Przykładem irracjonalnych myśli czyli lęku może być lęk przedegzaminacyjny. Boisz się konsekwencji niezdania, mimo, ze dotychczas nie umarłeś od egzaminów. Prawdopodobnie nic się nie działo albo zdałeś albo uczyłeś się na poprawkę.

Radzenie sobie ze swoimi myślami to zadanie dla każdego człowieka o zdrowym mózgu. Tym bardziej dla osoby z depresja wyuczoną. Depresje wyuczoną, jak również wszelkie irracjonalne przekonania, postawy, nawyki, myśli, można zwalczyć z pomocą 5 pytań zdrowego myślenia:

1. Czy twoje przekonania są faktami?
2. Czy twoje przekonania chronią twoje zdrowie?
3. Czy twoje przekonania pozwalają ci osiągnąć dalsze lub bliższe cele?
4. Czy twoje przekonania pozwalają ci uniknąć bądź rozwiązać konflikt?
5. Czy twoje przekonania wywołują emocje jakie właśnie chcesz czuć?

Jeżeli odpowiesz tak na chociaż 3 z tych pytań, oznacza to, ze twoje przekonania są racjonalne. Jeśli na chociaż trzy pytania z pięciu odpowiesz przecząco, oznacza to, ze twoje przekonania są irracjonalne i trzeba je zmienić. Samo uświadomienie sobie ich irracjonalności i późniejsze powtarzanie metody 5 pytań zdrowego myślenia pozwala się ich pozbyć. Racjonalna Terapia Zachowania w swoim założeniu jest stworzona do jej wykorzystania w pomaganiu samemu sobie.

Podsumowując Racjonalna Terapia Zachowania jest stworzona do pomocy samemu sobie, gdy dopadają nas irracjonalne myśli, negatywne postawy, przekonania, nawyki. W ramach Racjonalnej Terapii Zachowania stosuje się metodę 5 pytań zdrowego myślenia. Metoda 5 pytań zdrowego myślenia ma za zadanie uświadomić nam irracjonalność naszych myśli. Pomaga we wprowadzeniu siebie w emocje, które chcemy czuć. Racjonalność postrzeganych zjawisk, nie wyklucza przeżywanie emocji negatywnych, np. smutku – mamy prawo płakać, a smutek to emocja, która jest tak samo prawdziwa jak radość. Jednak są przekonania, postawy, zachowania, nawyki, które w całej swojej istocie są negatywne – alkoholizm, który wyniszcza nie tylko mózg, wątrobę, duszę, ale również zatruwa rodzinne relacje, zmusza dzieci do coraz dłuższego przebywania poza domem – który kojarzy się już tylko z awanturami, ze sprzeczkami, smrodem alkoholu, nerwami, ciągłą walką o polepszenie stanu rzeczy, wysłanie alkoholika na terapię, odwyk, detox, które to starania pełzną na niczym. Alkoholizm to choroba, która trzeba leczyć, to nawyk, którego trzeba się pozbyć i w takim przypadku metoda 5 pytań zdrowego myślenia może nie wystarczyć, może jedynie pomóc uprzytomnić (wpsół)uzależnionym, że problem istnieje naprawdę. Takich negatywnych nawyków czy postaw jest więcej, np. autoagresja, próby samobójcze. Nie zawsze metoda 5 pytań zdrowego myślenia jest w stanie pomóc, chociaż Maultsby z jej pomocą pomógł nawet osobie chcącej popełnić samobójstwo z powodu alkoholizmu małżonka.  
Literatura:

M.C. Maultsby jr. (2013), Racjonalna Terapia Zachowania. Podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej, Żnin, wyd. Dominika Księskiego Wulkan przy współpracy Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej.
Elżbieta Rogalska

Polecam: 
"Egoistyczny altruizm"
Youtube - w edukacji i w kulturze
Powaga i śmiech - pogranicza edukacji
Upokorzenie w edukacji
Edukacja Poszukująca - nomadyczna maszyna edukacyjna - analiza
Pracownik - Edukacja - Emancypacja - Szkoła demokratyczna
Władza - Wiedza - Edukacja
Tanatopedagogika - Widzieć i zobaczyć - Wolontariat
 

Dyskurs władzy jako manipulacja seksualnością  


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz