12 listopada 2015

Dziękuje za miłość i Janusz Radek Elżbieta RogalskaW dzisiejszym odcinku Okiem młodego badacza zajmiemy się piosenką Janusza Radka – „dziękuje za miłość. „ Piękny tekst, piękne wykonanie, piękna melodia. 

Dziękuję za miłość


„Dziękuje za miłość, za Twoje kochanie,
za wszystko co było i co nas zastanie.
Dziękuje za Ciebie, że chciałaś się zjawić,
w szukaniu tak trzeba na los się obrazić.

Dziękuje za miłość, za szanse kochanie,
gdyby Cię nie było, nie byłoby wcale.
Dziękuje za miłość z daleka i blisko,
gdyby Cię nie było zniknęło by wszystko.

Dziękuje za miłość, gdy obok ją czuje,
gdy jest tyle warta, choć tak ją traktuje.
Przepływa przez palce lub chowa się w bramie,
czasami nie widzę, gdy przy mnie przystanie.

Dziękuje za miłość, za szanse kochanie,
gdyby Cię nie było, nie byłoby wcale.
Dziękuje za miłość z daleka i blisko,
gdyby Cię nie było zniknęło by wszystko.x2”

Miłość to tak piękne uczucie, od dawien dawna eksplorowane przez romantyków, poetów, pisarzy, piosenko-pisarzy. Nauka również temat porusza i tak wiemy, że: „Najbardziej skomplikowane są jednak miłości przesycone sprzecznościami. Dużo w nich jednoczesnych namiętności, i tej dobrej, i tej złej. Dobra namiętność bierze górę, gdy są daleko od siebie, to ta niepohamowana tęsknota, to pragnienie bycia blisko, to poczucie nie zastępowalności, to taka gorąca miłość przez telefon i pragnienie natychmiastowego powrotu do bliskości, na wyciągnięcie ręki, a nawet bliżej. Zła namiętność bierze górę, gdy blisko siebie on czy ona stają się nagle denerwujący, uciążliwi, kłopotliwi, bo pastę do zębów wyciskają nie tak; bo herbatę piją za mało elegancko; bo spóźniają się i nie dotrzymują umów. Słowem z daleka są piękni i pożądani, z bliska stają się nie do zniesienia. Dla wspólnego dobra pragną więc oddalenia, a kiedy już się oddalają, to natychmiast chwytają za telefon żeby opowiedzieć o swojej miłości.” (http://elzbietarogalska.blogspot.com/2015/07/shus-wykad-egzystencjalny-wymiar-miosci.html) . Tak Janusz Radek śpiewa o dojrzałej miłości, której sprzeczności nie przeszkadzają w spełnianiu. Śpiewa o bliskości zarówno tej bliskiej jak i dalekiej. Cytując B. Kromolicką „miłość jako fundamentalna charakterystyka rodzaju ludzkiego. Miłość zaliczana jest bowiem do jednych z najważniejszych wartości w życiu człowieka, jak pisze Janusz Gajda w encyklopedii pedagogicznej XXI wieku (red. Tadeusza Pilcha), pisze, że to jest wszechogarniające uczucie, silna emocja i jednocześnie postawa wobec życia, która określa wzajemne relacje między ludzkie, stosunek człowieka do świata, nadaje barw ludzkiej egzystencji, determinuje los poszczególnych osób i łączy się ściśle z sensem życia.”

Sens życia widzimy szczególnie w ostatnim wersie piosenki: „gdyby Cię nie było zniknęło by wszystko.”

Muzyka dodaje uroku śpiewanemu tekstowi. Instrumenty klawiszowe tworzą magiczny dodatek do głosu Janusza Radka, a może odwrotnie? Wprowadzają w stan alfa, można poczuć się jak we śnie. Skrzypce oddają tęsknotę za bliską osobą, która jest daleko, być może w zaświatach, bo kocha się mimo, bez względu na. 


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

3 komentarze:

  1. Rzeczywiście, piękny tekst Radka :) Mi się kiedyś bardzo podobała piosenka Janusza Radka pt. "Kiedy umrę kochanie", jak sobie ją odsłucham, to cały czas leci mi po głowie. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Posłuchałam, rzeczywiście ładny utwór, a tekst przepiękny <3

      Usuń