24 września 2015

Coma - Tonacja Elżbieta Rogalska

Okiem młodego badacza to cykl,w którym będą poddawane analizie przeróżne rzeczy, sytuacje, problemy - co tylko przyjdzie do głowy młodemu badaczowi ;) W tym tygodniu pod lupę młody badacz bierze piosenkę zespołu Coma - Tonacja.
Okiem młodego badacza piosenka zespołu Coma jest tym co chciałyby powiedzieć usta młodego (i nie tylko) pokolenia, skierowane ku uszu rządzących.  Tekst jest wyrazem gniewu, niezgody na zastaną sytuację w Polsce, na wyzysk człowieka. Jest głosem wołającym do młodego pokolenia: Zacznijcie myśleć! Jak pisał Mateusz Grzesiak: Zacznij myśleć inaczej ktoś zrobi to za ciebie! - 

"Mój dom, w którym głowy są wolne
Od słów samozwańczych proroków
Tu miłość, rozsądek i wiara
Tu wszyscy szanują się w Bloku! " - Młodzi wyznają własne wartości, bez telewizyjnego bełkotu polityków. 

"Z wyrazami szczerej niewdzięczności
Dla skurwysynów nie mamy litości! " - przejaw młodzieńczego buntu. Wywołany złością wychowanków blokowisk. Młodzież ma swoje prawa, lepsza taka forma niż bójki, rozróby i wrzaski.

Młodzieńcom nie pozostaje nic jak zaproszenie na sok - cóż innego, w źle zarządzanym państwie. 

Piosenka zespołu Coma niesie ze sobą wartości: miłości, braterstwa. Nawołuje do myślenia. Sarkazm "Dziękujemy za bezpieczny dom" - wpisuje się w ramy aktualnych wydarzeń - rzesze młodych ludzi wyjechało z kraju za pracą i godnym życiem. Bunt i sprzeciw, opór wobec władzy - jak nie przytaknąć śpiewającemu Piotrowi Roguckiemu ?

Elżbieta Rogalska


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz