4 września 2017

Joanna Kulmowa i Janusz Korczak wspólne ścieżki pedagogii Elżbieta Rogalska 2017Joanna Kulmowa i Janusz Korczak wspólne ścieżki pedagogii


Każdy człowiek kreśli swoją drogę. Ty również. Chcesz żeby była to droga oryginalna i Twoja własna. Chciałbyś móc powiedzieć, że jesteś panem swojej ścieżki. Szlak, który tworzysz jest Twoim szlakiem, a inni mogą podążać za Tobą. 

Bywa jednak tak, że Twoja wydeptana od urodzenia ścieżka, przecina się ze ścieżką kogoś innego. Masz wówczas wybór: iść razem albo zboczyć z wytyczonego szlaku. 

Ścieżka pedagogii – refleksji nad wychowaniem opartej na praktyce, również się przecina z podobną sobie drogą pedagogiki – systemem wychowawczym pedagoga.

„Joanna Kulmowa jest laureatką Medalu Korczakowskiego.”
Urszula Chęcińska „Pedagogika żartobliwa według Janusza Korczaka i Joanny Kulmowej. Prolegomena”

Tak przecinają się ścieżki dwojga wybitnych postaci. Janusz Korczak zasłużony dla polskiej pedagogiki stał się niejako symbolem. Joanna Kulmowa zasłużona dla polskiej humanistyki została tym symbolem nominowana.
Życzę Tobie aby Twoja ścieżka zetknęła się z drogą życzliwej osoby. Tak abyś i Ty mógł się cieszyć ze spotkania z drugim człowiekiem.

Elżbieta Rogalska 

Zainteresuje Cię również: 
Kulmowa Joanna Teatr Lalek i Urszula Chęcińska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz