16 stycznia 2017

Szkoda, że nie jestem robotem? Człowiek kontra sztuczna inteligencja Elżbieta Rogalska 2017


Szkoda, że nie jestem robotem? Człowiek kontra sztuczna inteligencja Elżbieta Rogalska 2017


Szkoda, że nie jestem robotem? -  czy takie myśli ogarnęły 34 pracowników japońskiej firmy Fukoku Mutual Life Insurance?


Sztuczna Inteligencja zastępuje ludzi


Fukoku Mutual Life Insurance to japońska firma, która zastąpiła swoich 34 pracowników sztuczną inteligencją. Kosztowało to ich 1,7 miliona dolarów. Obliczono, że inwestycja zwróci się im już po 2 latach.


Refleksja pedagogiczna


Świat zmierza do skonstruowania mechanizmów sztucznej inteligencji mających zastępować ludzi w różnych sektorach firm. Człowiek nie będzie już wykonywał prac fabrycznych – będzie to robił robot. Człowiek nie będzie już pracował w kadrach roszczeniowych – będzie za niego przyjmował wnioski, robił rozliczenia – robot. Wobec tego gdzie jeszcze człowiek ma szansę na pracę? Jakie kierunki będą miały przyszłość?

Chociaż jestem zdania, że robot nie zastąpi człowieka, ponieważ nie jest w stanie przewyższyć inteligencją swojego programisty – to jednak istnieje taka możliwość. Wystarczy zaprogramować robota na umiejętność uczenia się: czytania, liczenia, myślenia abstrakcyjnego. Tylko co wówczas będzie robił człowiek? Droga ta wydaje się długa ale nieubłaganie do tego zmierza.

Czy jedyną możliwością pracy będą umiejętności konstruowania tych robotów, naprawiania i ich niszczenia? Jednak co w sytuacji kiedy dany robot nauczy się naprawiać inne roboty i tworzyć nowe? Istnieje już dużo filmów science fiction poruszających ten temat. Może są przepowiednią? Póki co zawsze w starciu wygrywa człowiek… Ciekawe jakie nowe dziedziny, firmy, kompetencje będą przydatne za kilkadziesiąt lat.

autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz