20 stycznia 2017

Jak działa sztuczna inteligencja - człowiek i robot decyzje Elżbieta Rogalska 2017


Jak działa sztuczna inteligencja - człowiek i robot decyzje 2017


Jak się okazuje podejmowanie decyzji to istota nie tylko rodzaju ludzkiego ale również tworów przezeń produkowanych.


Sztuczna Inteligencja ma przypominać człowieka


Ostatnio pisałam o rozwoju sztucznej inteligencji. Jako, że temat ten mocno mnie zainteresował postanowiłam zgłębić tajniki działania AI. Podstawowymi właściwościami sztucznej inteligencji jest jej podobieństwo do człowieka. Oznacza to, że roboty, maszyny, algorytmy są tak konstruowane aby przypominały zachowania człowieka.


Jak sztuczna inteligencja podejmuje decyzje – klasyfikacja zadań


Na początek trochę skomplikowanej teorii z zakresu studiów nad sztuczną inteligencją. Otóż schematem postępowania algorytmów sztucznej inteligencji najłatwiej oddaje następujący podział:
- najpierw algorytm musi poznać parametry, tworzy więc pomiary danej rzeczy tak zwane data asquisition;
- później przechodzi do szczegółów czyli charakterystyki danej rzeczy – data analysis;
- na samym końcu dokonuje interpretacji rzeczy czyli Interpretation. Decision Making.

Narysowałam schemacik tego postępowania, może wydawać się trudny ale przy bliższym zapoznaniu się jest całkiem zrozumiały:Jak widać sztuczna inteligencja bazuje na wzorcach i je naśladuje aby w efekcie mieć takie same rezultaty. Czyli sztuczna inteligencja pobiera ze środowiska parametry, analizuje je pod kątem proporcji, a następnie interpretuje w określoną rzecz. To tak jak działa nasz mózg. Najpierw spostrzegamy daną rzecz, analizujemy - pasuje nam ona do ogólnej charakterystyki czegoś, a następnie zostaje przez nas zaklasyfikowana do szczegółowej postaci. Widzimy tak na schemacie dużą ilość strzałek, które przechodzą do coraz mniejszej ilości, na drodze zawężania informacji i uogólniania wniosków. Sztuczna Inteligencja nazywa ten proces siecią neuronową.


Proces planowania decyzji sztucznej inteligencji


Sztuczna inteligencja tak jak człowiek zanim podejmie decyzje dokonuje analizy i planowania:
- identyfikuje zastaną sytuację;
- planuje różne warianty postępowania;
- wybiera najbardziej racjonalną opcję;
- tworzy warunki aby ją zrealizować;
- kontroluje powstałe efekty.

„Myślenie” sztucznej inteligencji programuje się według schematów ujętych w algorytmy zrozumiałe dla elektroniki. Wszystko sprowadza się do przeniesienia działania mózgu człowieka na algorytmy komputerowe do zaprogramowania określonego zachowania, w określonej sytuacji.

Jak widać człowiek i robot mają ze sobą wiele wspólnego. Rozwój sztucznej inteligencji pozwala zrozumieć działanie ludzkiego postępowania i mózgu. Maszyny są tworzone na podstawie naśladowania ludzi i ich organizmu.

autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz