26 lipca 2015

Nadawanie etykiet i ocenianie Elżbieta Rogalska


Ostatnio na blogu poświęciłam więcej miejsca poezji. Dziś przejdziemy do pedagogiczno-psychologicznego rozważania z pomocą cytatów. Zajrzyj na chwilę do swojego wnętrza i wypisz na kartce, lub w notatniku, wszystkie określenia jakimi inni Cię określają, jak inni Cię nazywają i jak sam siebie nazywasz. Wypisane przez Ciebie rzeczowniki, przymiotniki, to etykiety – które ograniczają Cię w ramach przypisanych do nich znaczeń. 


"Klasyfikowanie i osądzanie ludzi sprzyja przemocy."

Cytat pochodzi z, czytanej przeze mnie rok temu, książki M. Rosenberga pt. Porozumienie bez przemocy.

Kiedy kogoś widzisz to machinalnie oceniasz: fryzurę, ubranie, rysy twarzy, głos, gesty. Siłą rzeczy targają tobą emocje nabudowane na, wtłoczonych przez mass media, stereotypach. Kiedy to robisz nieświadomie wysyłasz niewerbalne komunikaty osobie, którą właśnie analizujesz.
Osoba podświadomie czuje, że zaskarbiła sobie Twoją przychylność, bądź wrogość.

Przykładowo niech to będzie mężczyzna 30 letni, ubrany w jasnobłękitny garnitur z jasno różową koszulą, włosy ma kręcone opadające na szyję, nie ma zarostu, ma wydepilowane brwi. Nadajesz mu etykietki – nawet nieświadomie – kiedy podchodzi do Ciebie, żeby porozmawiać, odnosisz się do niego w określony sposób, traktujesz go z góry jako geja, albo odnosisz się grzecznie z nadzieją na rekomendacje, traktując go jako biznesmena. On to podświadomie czuje, wie, że albo na coś liczysz, albo chcesz żeby już sobie poszedł.  


Ocenianie i ograniczanie w ramach etykietek sprawia, że ograniczasz swoje kontakty, stwarzasz sobie wrogów, niepotrzebne nadzieje.
Jest to oczywiście tylko mój punkt widzenia, podparty rozumowaniem Rosenberga.


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz