8 lipca 2015

SHUS - Wykład: "Egzystencjalny wymiar miłości" - prof. dr hab. Barbara Kromolicka - Dziekan WHUS @Elżbieta RogalskaW ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego
prof. dr hab. Barbara Kromolicka opowiedziała o Egzystencjalnym wymiarze miłości - przepiękny wykład, bez prezentacji, ale z głęboką refleksją. Sposób w jaki profesor wygłasza referat powoduje, że prezentacja owa jest zbędna, bo słucha się z zapartym tchem. Warto poczekać do końca, bo pytania seniorów są trafne, a odpowiedzi trafiają w samo sedno współczesnych problemów.
Profesor Barbara Kromolicka zacznie od miłości jako fundamentalnej charakterystyce rodzaju ludzkiego , oraz od ciekawego cytatu Janusza Gajdy z encyklopedii pedagogicznej XXI wieku (red. Tadeusza Pilcha) Miłość to wszechogarniające uczucie, silna emocja i jednocześnie postawa wobec życia, która określa wzajemne relacje między ludzkie, stosunek człowieka do świata, nadaje barw ludzkiej egzystencji, determinuje los poszczególnych osób i łączy się ściśle z sensem życia. - te pełne pozytywnego ładunku emocjonalnego słowa wypowie Dziekan WHUS. Więcej informacji w wyżej zamieszczonym filmie. 

Miłość to nie tylko motylki w brzuchu – jak zauważa profesor –
miłość to głębsze uczucie, cierpliwość, wyrozumiałość, nadzieja, pokora-refleksja. Współcześnie miłość prezentowana przez kulturę masową, raczej nie zachęca ku zgłębieniu swojej duchowości, zajrzenia do głębi swojego wnętrza.
 autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

8 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wykład, chociaż jeszcze nie przesłuchałam go całego :)

  Julia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do przesłuchania całości i może wysnucia własnej definicji miłości?

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Rzeczywiscie :D czym jest milosc Julio?

   Usuń
 3. Ja bym zdefiniowała miłość podobnie trochę jak przyjaźń jako więź emocjonalną pomiędzy osobami, która rozwija i wzmacnia obie osoby i sprawia, że dużo rzeczy chce się robić, i że dużo rzeczy staje się nagle możliwych. Napisałam nawet taki krótki wierszyk pt. "Pałac możliwości" ("Pałac przyjaźni/miłości")

  To tworzona wiązka ciepłych uczuć
  prowadząca do Pałacu Wielkich Możliwości,
  podparta ramionami wzajemności
  i strzegąca Wrót Trwałości
  swych fundamentalnych wzniesień,
  tego co jest między dwiema osobami.

  Pałac Możliwości
  wyniesiony w górę Kopułą Wspólnej Obecności
  wykonany z pięknego kamienia
  - troskliwej cegły,
  zaś jego wnętrze z tworzywa radości
  prób zrozumienia
  tak wielu myśli i słów wzajemnych.

  2012 r., poprawiony 5 kwietnia 2015r.
  i powinien być jeszcze jakiś ciąg dalszy tego wiersza, bo tak to on taki niedokończony jest, ale już nie mam pomysłu. :(

  Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładny :) to fakt miłość dodaje sił i sprawia, że zdobywamy się na więcej możliwości

   Usuń