9 maja 2015

Inception, Incepcja recenzja, psychologiczno-pedagogicznie


Film z 2010r. pt. "Incepcja" zachwyca fabułą. Sen - czym jest dla nas sen? odpoczynkiem dla ciała i umysłu, a oto odkrywamy, że sny to nowe światy. Światy, w których możemy dokonać rzeczy związanych z rzeczywistością, wystarczy - dostać się do podświadomości. Świat nasz stworzony jest przez Boga - architekta, tak i do świata snów potrzebny jest projektant - UWAGA! - nie twórzcie snów na podstawie wspomnień - dlaczego? tego dowiecie się odpalając z płyt "Incepcje".  Spotkamy się jeszcze z kilkoma trudnymi terminami: incepcja, eskalacja, podświadomość i jej poziomy (im dalej w las tym wydłuża się czas), projekcje (pełne wyposażenie projekcji w snach). Jak wydostać się ze świata snów? Przypomnijcie sobie jak śnicie i nagle macie wrażenie, że spadacie w dół - błysk i włącza się świadomość - przestajecie śnić - to właśnie impuls wyciąga z próżni - a na niższych poziomach? wystarczy kula w łeb, lub sztylet w pierś - czyli pozorna śmierć, to wtedy gdy budzicie się zlani potem i łapiecie haust powietrza. Jak by to było znaleźć się w czyimś śnie? w czyjejś podświadomości? w kilku snach? - odpowiedzi udzieli wam ekran monitora wraz z efektami komputerowymi zatrzymania rzeczy w czasie, przestrzeni w chaosie, wykorzystanych do budowania wizji incepcji - na poziomie świadomości w waszym bezpiecznym, realnym pokoju.  Jeśli jeszcze masz wątpliwości, czy warto obejrzeć ten film, to może przekona cię obsada: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, wcielają się w enigmatycznych psychologów, zamkniętych w ograniczoności przestrzeni snów, z labiryntów utworzonych przez ich umysły, którzy pragną wrócić do rzeczywistości. Znajdziemy również wątek pedagogiczny, w którym widzimy ojca walczącego o powrót do dzieci, pogrążonego w żałobie po samobójczej śmierci żony - co zresztą odzwierciedlają jego poziomy podświadomości. Czy za pomocą snu można przywrócić kogoś do życia? Co z etyką psychologa? 

Zainteresuje cię również:
Film "Elling" 
Film "The station agent" 
Film "Babadook" 
autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz