3 maja 2015

The Station Agent w kontekście pedagogikiW filmie the station Agent z 2003 roku możemy dostrzec  nutkę pedagogiki specjalnej i tanatopedagogiki. Widzimy w nim karła oraz matkę pogrążoną w niezgodzie na śmierć syna.  Fin, bo tak ma na imię bohater , spotka się z drwinami ze strony innych mieszkańców miasteczka, do którego przybywa. Fin jest miłośnikiem kolei. Gdy Olivia spotyka Fina nikt się nie spodziewa, że połączy ich nić sympatii i zrozumienia. Olivia cierpi z powodu straty syna sprzed czterech lat, nie może przeżyć faktu, że jej były mąż będzie miał nowe dziecko. Ten krótki epizod świetnie zagrany przez Patricie Clarkson, uświadamia czym jest strata, żal, złość, strach – równocześnie. Klimat filmu jest sielankowy, spokojny, płynie jak wakacyjna przygoda, gdzieś z dala od hucznego miasta, w zapomnianej wsi.  Widz ma okazję zetknąć się z problemem karłów, z brakiem tolerancji i niezrozumienia; z drugiej strony film ukazuje oblicze karłów, jako normalnych ludzi, którzy też mogą darzyć innych sympatią i antypatią.  W pewnym momencie sielanka się kończy, a kiedy widz zaczyna się wkręcać w perypetię bohaterów widzi końcowe napisy. Dają do namysłu? Powiedzmy, że uświadamiają, że odmienność fizyczna to nie koniec świata, zawsze znajdą się ludzie, którzy pomimo różnic charakterów i wyglądu będą traktować drugiego człowieka z należytym szacunkiem.  Można by się zastanowić, a co by było jak to ja byłbym karłem? – tylko po co? Lepiej zastanowić się co takiego nie podoba mi się w sobie i przypomnieć sobie sceny z filmu – że nie liczy się ilość interakcji z innymi, ale ich jakość. Nie każdy zasługuje na naszą uwagę i miejsce w sercu. 

Zainteresuje cię również:
Film "Babadook" 


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz