Książka Nauczycielem być… Ewy Góralczyk Elżbieta Rogalska 2019
Książka ta, choć właściwie powinnam napisać broszurka, ponieważ ma 60 stron, próbuje odpowiedzieć na pytanie: „co robić kiedy uczeń zachowuje się nieadekwatnie do sytuacji?” Główną tezą książki Nauczycielem być Ewy Góralczyk jest zajrzenie nauczyciela w głąb w siebie, w celu znalezienia winy w sobie. Język tej pozycji wydawniczej sugeruje, że jest ona skierowana do pedagogów i nauczycieli, bowiem zawiera specjalistyczne słownictwo. Koncept jaki Ewa Góralczyk proponuje czytelnikowi to połączenie konstruktywizmu z neobehawioryzmem oraz neurolingwistycznym programowaniem umysłu. Według mnie zamysł nie do końca udany.
Po pierwsze broszura ta nie omawia szczegółowo poruszanych zagadnień, ja wiem o co chodzi ponieważ czytałam już książki Marzeny Żylińskiej pt. „Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi ”, która porusza ten temat na łamach 315 stron; Heleny Sęk pt. „Psychologia kliniczna”; Anna I. Brzezińska, Karolina Appelt, Beata Ziółkowska pt. „Psychologia rozwoju człowieka”; Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev, Michelle Skeen pt. „Relacje na huśtawce”; Maultsby jr. Maxie C. pt. „Racjonalna terapia zachowania. Podręcznik terapii poznawczo behawioralnej”; Mateusz Grzesiak „Success and change”, „Psychologia relacji”, „Psychologia zmiany”; Brian Tracy „Maksimum osiągnięć”, „Zjedz tę żabę”; Johnson Spencer „Kto zabrał mój ser?” i wiele innych książek psychologicznych. Czytałam również książki typowe dla NLP np. O'Connor Joseph , Seymour John pt. „NLP. Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego”. Oczywiście szereg różnych książek pedagogicznych, np. 5 tomów pod redakcją Marii Dudzikowej i Marii Czerepaniak-Walczak pt. „Wychowanie- pojęcia- procesy- konteksty”.
Otóż autorka trafnie zauważa, że człowiek przychodzi z bagażem doświadczeń do szkoły. Niestety zaraz później zapomina, że bagaż ten też niesie dziecko i naprawdę czasami to co robi nauczyciel nic nie zmieni w tym co robi uczeń, ponieważ został on w pewien sposób wychowany przez rodziców. W związku z tym jeśli nauczyciel znajdzie w sobie winę za to, że uczeń przyniósł ten bagaż do szkoły, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że za parę lat będzie potrzebował pomocy psychologa, terapii, psychiatry, a być może dotknie go wypalenie zawodowe. Nauczyciel też jest człowiekiem.
Pięknie brzmią sformułowania zawarte w książce, niestety działają tylko w przypadku tzw. „łatwych przypadków nieadekwatnego zachowania się ucznia”, a co z tymi zachowaniami, które nadają się do określenia niedostosowania społecznego, co jeśli pomimo tych sformułowań uczeń nadal zachowuje się nieadekwatnie? Czy nauczyciel nadal ma szukać winy w sobie? A co jeśli ją znajdzie, ponieważ parę dzieci się źle zachowuje, a zmiana siebie przez nauczyciela spowoduje, że te dzieci przestaną się tak zachowywać, jednak pozostała część klasy, która dotąd była w normie zacznie się zachowywać nieadekwatnie wraz ze zmianą siebie nauczyciela? Zdecydowanie polecam inną książkę: pod redakcją Artura Kołakowskiego pt. „Zaburzenia zachowania u dzieci. Teoria i praktyka”.
Elżbieta Rogalska Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Pracowni Badań nad Twórczością Joanny Kulmowej. Rektorskie stypendium Uniwersytetu Szczecińskiego uzyskała w latach 2015-2017, Stypendium dla najlepszych doktorantów w latach 2018-2019. Autorka Publikacji naukowych (w "Qualitative Inquiry", "Kultura-Społeczeństwo-Edukacja", "Pedagogika Szkoły Wyższej", "Nauczyciel i Szkoła","Kognitywistyka i Media w Edukacji"), literackich (w "Nestor") oraz ponad 76 publikacji popularno-naukowych. Zainteresowania badawcze oscylują wokół pedagogii Joanny Kulmowej, Janusza Korczaka, „Tanatopedagogiki", Józefa Tischnera, Michel Foucaulta, Jana Pawła II, badań biograficznych oraz problematyki wyższej edukacji.
Zobacz również:
Warta uwagi tematyka, więc chętnie przeczytam. 😊
OdpowiedzUsuńOj tak, szczególnie jeśli ma się własne dzieci albo zajmuje się dziećmi zawodowo :)
UsuńJako pedagog szkolny z chęcią tę książkę przeczytam :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com
Czemu nie, jednakże polecam również książki z recenzji omawiającej tą książkę, ponieważ lepiej rozwijają temat.
Usuń