Edward Snowden pisze o tajnych sprawach rządowych Elżbieta Rogalska 2019
Obrazek pochodzi z portalu lubimyczytac.pl
Książka Edwarda Snowdena będzie miała tytuł "Pamięć ulotna" (Permanent Record) [tak wiem tłumaczenie na polski przez wydawców jest dość śmieszne, bowiem permanent record oznacza zapisane na stałe lub stały zapis]. Jej premiera odbędzie się w dniu moich urodzin czyli 17 września :)
Piszę o tej książce już teraz, ponieważ będę na nią czekać. To takie niecodzienne mieć do czynienia z kimś niezwykle inteligentnym [do NSA - Agencja Bezpieczeństwa Narodowego w USA nie przyjmują byle kogo], a jednocześnie wrażliwym emocjonalnie na los drugiej osoby, a właściwie rzeszy osób.
Jak pewnie pamiętamy Edward Snowden wykradł z NSA tajne dokumenty dotyczące inwigilacji obywateli USA oraz innych krajów. Wykazał w tych dokumentach, że USA za pomocą programu PRISM monitoruje rozmowy prowadzone przez telefon, czaty internetowe czy serwisy społecznościowe.
W wiadomościach całego kraju huczało od wieści o poczynaniach Edwarda Snowdena. Miało to miejsce w 2013 roku i właśnie o tych wydarzeniach oraz o tym jak Edward Snowden uczestniczył we współtworzeniu programu mającego na celu zbieranie informacji o obywatelach przez rząd Amerykański, będzie opowiadał bohater wydarzeń, na łamach książki „Pamięć ulotna” – „Permanent Record”.
Wówczas w 2013 roku Edward Snowden stał się pewnym symbolem dla społeczeństwa całego świata. Stał się bohaterem, którego warto ukryć za pomoc w oszukaniu Wielkiego Brata. Całe społeczeństwo świata odetchnęło z ogromną ulgą kiedy to Edward Snowden znalazł swoje miejsce w Moskwie do 2020 roku, wówczas kończy się mu azyl polityczny. Ciekawe swoją drogą czemu akurat ten kraj?
Jak wiadomo cała historia mogłaby być ujęta w film, zresztą chyba nawet jakiś istnieje: w 2016 roku wyprodukowano film pt. "Snowden", w którym główną rolę grał uwielbiany Jospeh Gordon-Levitt. Jednakże warto wspomnieć mniej reklamowany w naszym kraju film pt. "Citizenfour" w reżyserii Laury Poitras.
W naszym kraju nie jest to coś bardzo nietypowego, że ktoś oddaje swoje życie za dobro kraju. Przecież przeżyliśmy jako naród dzięki powstańcom, którzy mieli o wiele trudniejszą misję do wypełnienia niż Snowden. Jednak warto podkreślić, że to ogromny akt odwagi.
Elżbieta Rogalska Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Pracowni Badań nad Twórczością Joanny Kulmowej. Rektorskie stypendium Uniwersytetu Szczecińskiego uzyskała w latach 2015-2017, Stypendium dla najlepszych doktorantów w latach 2018-2019. Autorka Publikacji naukowych (w "Qualitative Inquiry", "Kultura-Społeczeństwo-Edukacja", "Pedagogika Szkoły Wyższej", "Nauczyciel i Szkoła","Kognitywistyka i Media w Edukacji"), literackich (w "Nestor") oraz ponad 76 publikacji popularno-naukowych. Zainteresowania badawcze oscylują wokół pedagogii Joanny Kulmowej, Janusza Korczaka, „Tanatopedagogiki", Józefa Tischnera, Michel Foucaulta, Jana Pawła II, badań biograficznych oraz problematyki wyższej edukacji.
Z ciekawością sięgnę po tą publikację. Przyznam że cała afera nieco przycichła, lecz...myślę że wciąż pozostaje aktualna...
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)
Dziękuję za odwiedziny :) Tak, znając życie informatyków to kawy pił sporo :D Generalnie sprawa intrygująca, dlatego też warto sobie wypożyczyć bądź kupić.
UsuńZnam kogoś mi bliskiego ,kogo na pewno ta publikacja zainteresuje, więc koniecznie muszę pokazać tej osobie Twoją recenzję. 😊
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny. Cieszę się :)
Usuń