17 czerwca 2016

26/52BookChallange: Podróż pociągiem ze wspomnieniami czyli A. Stasiuk i Fado Elżbieta Rogalska


           
Wczorajszej nocy, kilka minut po dwunastej, zakończyłam coś co odwlekałam przez 8 lat. Moje palce dotykały strona za stroną, aż w końcu dotarły do końcowej. Oczy śledziły wers za wersem, literka po literce aż natrafiły na kropkę bez wielkiej litery po za nią. Tak skończyłam czytać „Fado” Andrzeja Stasiuka.
            Pierwsze co przykuwa uwagę czytelnika to okładka, na której mroczne cienie pochłaniają wiatraki, jezdnię, pagórki i harty. Przywodzą na myśl thriller, w dobrym wydaniu. Jednak książka Stasiuka to zbiór esejów dotyczących  spraw Europy, po której autor podąża. Słownictwo wyszukane, możemy znaleźć kilka znakomitych zwrotów do cytowania. Autor tworzy krajobrazy, które w mgnieniu oka ulatują. Czytelnik może odczuć coś w rodzaju podróży pociągiem, gdzie oczy przesuwają się za widzianą przestrzenią, która równie szybko niknie. Podróż ta to wspomnienia autora, który w pewnym momencie mówi, że lubi leżeć na kanapie i wspominać podróże.
            Jeśli lubisz podróże, a historia Europy jest ci znana, lub chciałbyś ją odkryć – książka jak najbardziej przypadnie do gustu. Dla tych paru zdań cudownych do cytowania polecam praktycznie każdemu, zwłaszcza, że nie jest ilościowo duża: 173 stron podróży pociągiem ze wspomnieniami – to chyba znowu nie tak dużo by poczuć się zmęczonym, zwłaszcza w podróży z tak wybitnym autorem.

autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.
 

5 komentarzy:

 1. Pani Agnieszka polecała mi A. Stasiuka, powiedziała, że pisze tak poetycko.:) Chociaż ja jakoś nie przepadam za podróżami i historią Europy. Niemniej jednak polecała mi A. Stasiuka i Ignacego Karpowicza. :) Ale ja już mam swoją listę autorów i książek, na których mi bardziej zależy.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawą osobą musi być ta Pani Agnieszka ;) Stasiuk pisze momentami bardzo poetycko, ale akurat Fado jest bardziej w stylu literatury faktu. Jednak można odnaleźć cudowne sformułowania... Bardziej taki reportaż literacki ;)

   Usuń
 2. Bardzo ładna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń