4 czerwca 2015

Doskonałość - szkoła - Górecki Elżbieta Rogalska

W rozmaitych odmianach sztuki taką wartością (summum bonum) jest miłość piękna i doskonałości. 
 M. Górecki - "Prawda umierania i tajemnica śmierci."

                       Mathews Weir A Fool's Life 2010r.
Co to znaczy być doskonałym? Czy szkoła uczy doskonałości? Nie ma jednej doskonałości. Doskonałości jest tyle, ile jest osób. Być może dlatego doskonałość nie istnieje, ale każdy z nas do niej dąży, choć nigdy jej nie osiąga. Zatem szkoła próbuje w nas wyzwolić jej własną wizję doskonałości, zatracając unikalne osobowości podopiecznych. Czy uczy miłości do piękna ? Piękno to pojęcie rangi doskonałości , każdy z nas ma jej inną definicje. Dla jednych pięknem są cechy kultury masowej, dla innych specyficzna inność – dodająca uroku, dla następnych piękno intelektu danej osoby, a dla kolejnych prostota duszy.  Doskonałość i piękno w sztuce również ma swoje wymiary. Piękna jest zarówno Ellenai na łożu śmierci, jak i Thanatos – Jacka Malczewskiego, Krzyk – Muncha, czy szkielety Mathew Weira.


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz