15 października 2015

Tylko spokojnie - analiza plakatu Elżbieta Rogalska(zasoby internetowe: http://nagorski.com.pl)Połączenie czerni, różu i bieli jest zabiegiem reklamującym. Wymienione kolory przyciągają uwagę odbiorcy, a przy okazji współgrają ze sobą. Biel wtapiająca się w czerń ukazuje chęć wydostania się myśli człowieka z obrębu myśli zakazanych. Wyjścia spoza sfery profanum do sfery sacrum.  Kolor różowy lekko okalany szarością, sugeruje nieczyste intencje, mrok i tajemnicę. Plakat jest w konstrukcji otwartej, nie kończy się, powoduje pytanie: co jest dalej? Co w sobie kryje? Sugeruje nieskończoność myśli. Gest zasłonięcia oczu czarnych postaci, przez białe ręce, mówi tylko spokojnie – pozbądź się czarnych myśli. Zamknięcie oczu uspokaja. Jednak jak zachować spokój będąc w mroku? Górna część plakatu symbolizuje niedokończenie myśli, tą chwilę gdy ulatują myśli. Nie wiemy czy to kolejna biała ręka, nie wiemy jakie jest zamierzenie autora. Zdaje się, że tylko dół plakatu jest uporządkowany.  Świat kultury artystycznej rządzi się swoimi prawami.  Plakat, w moim odczuciu, wyraża niechęć wobec kultury spektaklu. Kultura spektaklu jako chęć pokazania siebie, swoich talentów i przywar, budzi niechęć, powoduje chaos. Plakat jako opór wobec takiego pojmowania rzeczywistości, mówi spokojnie, czas na ciszę.

Wiersz do plakatu:

Tylko spokojnie bielone bielone okładki
Tylko spokojnie piszę
Czarnym wizerunkiem dookoła
dotykam wrażenia i ciszę
Tylko spokojnie czernią okrywam zachmurzone głowy
od wizualnych myśli przestworzy zakazanych obrazów
Tylko spokojnie gram spektakl społecznej umowy
wiatr kolorami myśli tworzy wokół rąk
pragniemy w nieułożeniu
w niedokończeniu wizualnych bytów

autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz