5 listopada 2016

#Obietnica 2014 Elżbieta RogalskaTo, że uwielbiam polskie filmy nie jest nowością, ale nowością jest, że piszę od niedawna do nich recenzje. Krótkie, bo krótkie, ale kto mnie zna, ten wie, że nie lubię rozwodzenia się na temat dla samego sportu pisania, wolę konkrety, albo konkrety filozoficzne, bez nadmiaru.

„Obietnica” z 2014 roku to film na pierwszy rzut oka łatwy. Jednak kiedy zagłębimy się w historię dalej, zaczyna robić się trudny i mniej doprecyzowany. Bohaterowie wykreowani w zaledwie kilka minut, nie dają się poznać. Perspektyw widzenia sytuacji jest co najmniej cztery, a do każdej dochodzą nowe wątki z życia rodzinnego nieletnich.
Jak to w życiu młodzieży bywa głównym wątkiem jest zdrada i urażona miłość. Jest chłopak i dziewczyna, pojawia się ktoś trzeci, który zakłóca spokój sielankowej relacji. Spotkanie to rodzi tragiczny koniec. Jedna rodzina przykładna (bogata/elita), druga nietypowa dla dzielnic z domkami jednorodzinnymi, z rozbitym związkiem ale z powodzeniem założonym nowym. W końcu ojciec, którego nigdy nie ma i nagle się pojawia.

Wątków jest co niemiara, można by film oglądać po kilka razy i skupiać się na danym wątku czy oddzielnej perspektywie każdego z pojawiających się bohaterów, nawet tych pobocznych jak funkcjonariusze policji.

Ktoś mógłby zapytać: gdzie ocena gry aktorskiej, zdjęć i tym podobne – akurat w przypadku tego typu filmu, wolę skupić się na przekazie z treścią. Rozmyślać by można o tym kto jest prawdziwym winowajcą zastanej sytuacji? – może kiedyś pokuszę się o rozbiór filmu na czynniki pierwsze, z widzeniem sytuacji ze wszystkich perspektyw, póki co musisz się czytelniku zadowolić tą zagadką.


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz