30 sierpnia 2021

Książka Gambit Królowej Walter Trevis Elżbieta Rogalska 2021

 

Książka Gambit Królowej Walter Trevis Elżbieta Rogalska 2021

 


Podobno jest też serial na Netflixie. Ciekawy pomysł na książkę, myślę, że realizacja należy do udanych. Osobiście grałam z bratem w szachy, niekiedy całymi dniami. Jednakże było to ok. 15 lat temu. Pamiętam głównie podstawy gry w szachy. Zresztą w szachy stosuje się też różne zasady, reguły gry. Mniej więcej nie miałam problemu ze zrozumieniem fabuły, np. o roszadzie wiedziałam już do dawna. Podczas czytania tej książki warto sobie wyobrazić szachownicę i układ bierek, być może wtedy fabuła będzie nawet atrakcyjniejsza. Chociaż muszę przyznać, że wielu nazw stosowanych za-grań nie znałam, to jednak większość została opisana w ten sposób, że autorka opisała poszczególne ruchy bierkami. Okazało się, że kilka z nich stosowałam podczas gry z bratem, nie mając świadomości, że się tak nazywają. Wydaje mi się, że jako dziecko wygrałam z dwa razy grę. Jednakże grałam dla frajdy, nie wygranej. W mojej ocenie książka ta zasługuje na bardzo dobry.

Książka Gambit Królowej Walter Trevis

to historia porzuconej dziewczynki, która początkowo odkrywa swój talent do gry w szachy, przebywając jeszcze w sierocińcu. Jest tam odurzana lekami, bez których trudno jest jej żyć. W odkrywaniu talentu pomaga jej woźny. Później znajduje opiekę u małżeństwa, skądinąd nie tak różowego, jak sprawiają wrażenie na dyrektorstwie sierocińca. Główna bohaterka rozwija się, rośnie, gra i gra i gra w szachy. I właściwie ten motyw jest najważniejszy, chociaż nie jedyny. Główna bohaterka przeżywa też miłosne rozterki. Nie brakuje w tej książce doznań seksualnych głównej bohaterki, która buduje relacje z mężczyznami dość naiwnie i zbyt łatwowiernie. Obok szachów i dziwnych pigułek, towarzyszy młodej dziewczynie też alkohol, aż sama w końcu przyznaje, że nie jest on najlepszym towarzyszem.

Książka Gambit Królowej Walter Trevis

zawiera główny motyw jakim jest gra w szachy i talent młodej dziewczynki do tej gry. Jest to doskonała książka dla miłośników tego sportu. Chociaż jakimś ogromnym fanem tej gry nie jestem, to i tak czytałam z wypiekami na twarzy. Dałam się porwać historii, grom i różnym chwytom typowym dla szachów. Muszę się jednak przyznać, że nie znałam wielu z tych za-grań, ekspertem raczej nie jestem. Mimo to opowieść płynie i czyta się dobrze. Myślę, że to zasługa konstrukcji całej opowieści, gdyż gry w szachy przeplatają się z normalnym życiem głównej bohaterki.

Książka Gambit Królowej Walter Trevis

jest pisana językiem przystępnym. Trudno powiedzieć czy jest to język literacki, może w swojej profesji, jaką jest gra w szachy, język ten jest literacki? Pozostawiam to pytanie otwartym. Natomiast literackie na pewno jest to, że autorka stosuje liczne opisy, raczej długie i wyczerpujące, szczegółowe i płynne. Jak dla mnie to warto przeczytać tę książkę. Właściwie to od czego jest google, jeśli nie uda się nam, podczas czytania, zobaczyć jak wyglądają poszczególne za-grania, a nazwy ich zostaną wymienione.

Zobacz również:

Książka Gdy powrócił spokój Anety Krasińskiej Elżbieta Rogalska 2021

Książka Poławiaczki pereł . Pierwsze Polki na krańcach świata Uli Ryciak Elżbieta Rogalska 2021

 

    Kup Tekst ode mnie

 

24 sierpnia 2021

Książka Dworska tancerka Shin Kyung - Sook Elżbieta Rogalska 2021

 

Książka Dworska tancerka Shin Kyung - Sook Elżbieta Rogalska 2021

 


Uwielbiam taką literackość w powieściach. Wręcz kocham taki nastrój, który sprawia, że czytelnik zanurza się w świecie wykreowanym przez autora. Ten świat pozwolił mi powrócić do dawnego zainteresowania, jakim była kultura wschodnia, szczególnie azjatycka: Chin, Korei i Japonii. Najbardziej interesowała mnie Japonia, w tej książce natomiast świat skonstruowany jest na rzeczywistości koreańskiej. Naprawdę podobała mi się ta książka, bardzo, bardzo, bardzo. Ocenię ją na lubimyczytac: bardzo dobrze, a może rewelacyjnie – za to piękno literackie, przybliżenie kultury, liczne nawiązania do kultury wysokiej.

Książka Dworska tancerka Shin Kyung – Sook

to piękna opowieść o miłości, przyjaźni i wojnie. Francuz oddelegowany do wypełnienia zadania w Korei, zakochuje się w pięknej Azjatce – dworskiej tancerce. Namawia królową aby ta pozwoliła jemu zabrać Jin ze sobą w podróż do Francji i różnych krajów świata, w zamian obiecuje się z nią ożenić. Jednak czy Collin dotrzyma słowa? Szczególnie, że w trakcie wybucha wojna między państwami Azjatyckimi, sprowokowana przez Francję i Anglię. Co się stanie z królową i innymi bliskimi sercu Jin?

Książka Dworska tancerka Shin Kyung – Sook

jest napisana tak literackim językiem, że chciałabym umieć pisać tak pięknie chociaż w połowie. Liczne opisy, literackie, wnoszące wiele cennych informacji nie tylko o krajobrazie, bohaterach ale też kulturze wschodu, Azji. Autorka nawiązuje do kultury wysokiej np. utworu Łabędź miniatury z cyklu Karnawał Zwierząt Saint Saensa. Polecam tę książkę, trzeba chłonąć takie literackie utwory, to sama przyjemność.

Książka Dworska tancerka Shin Kyung – Sook

jest wyposażona w posłowie. W posłowie tym zawiera się liczna dodatkowa treść dołączona do książki, tak aby wyjaśnić fabułę, a zwłaszcza jej związek z prawdziwą historią Korei. Znaleźć tam można: gaehwagi - okres otwarcia 1876-1910; w których Korea zmierzała się z bardzo burzliwymi wydarzeniami, związanymi z wojnami, nawiązywaniem kontaktów ze światem zachodnim. Zawiera się tam również: Wielki Książę; Zamieszki wojskowe z roku imo; Zamach stanu z roku gapsin; Zabójstwo królowej Min; W poszukiwaniu Ri Jin; Metafora życia. Wszystko to składa się na dodatkową wartość omawianej książki. Tym bardziej zachęcam do sięgnięcia po tą propozycję wydawniczą.

Zobacz również:

Książka Przewóz Andrzeja Stasiuka Elżbieta Rogalska 2021

Książka Poetka i paidia. O muzie dziecięcej Joanny Kulmowej Urszuli Chęcińskiej Elżbieta Rogalska 2021

Książka Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy pod redakcją Urszuli Chęcińskiej Elżbieta Rogalska 2020

Kunstmann wymyślił sobie Kulmową Urszula Chęcińska Marek Zybura 2017

 

   Kup Tekst ode mnie


21 sierpnia 2021

Książka Bitwa braci i historia rozpadu rodziny Windsorów Roberta Lacey’a Elżbieta Rogalska 2021

 

Książka Bitwa braci i historia rozpadu rodziny Windsorów Roberta Lacey’a Elżbieta Rogalska 2021

 


Williama i Harrego, książąt Windsorów, nie trzeba nikomu przedstawiać. (Prawie)każdy z nas kiedyś słyszał chociaż o jednym z nich. Niegdyś losy, tych bohaterów omawianej książki, śledziły miliony widzów na całym świecie. Wszystko to za sprawą księżnej Diany, która chciała zerwać ze snobistycznym postrzeganiem rodziny królewskiej Wielkiej Brytanii. Robiła to za sprawą wychowania dwóch synów w duchu normalnej rodziny. Bracia Ci wyrośli we wzajemnym zjednoczeniu, powiązani ogromną nicią braterskiej miłości. Wszystko to jednak zaczynało ulegać zatarciu, wraz ze świadomością starszego księcia, że kiedyś zostanie królem oraz świadomością młodszego księcia, że daleko mu do tronu. W końcu miarka się przebrała, gdy pod wpływem swojej żony Meghan Merkel, Harry Windsor przeciął nić łączącą go z bratem Wielliamem Windsor. To taki ogromny skrót całego, ogromnego, głównego wątku książki Roberta Lacey’a.

Książka Bitwa braci i historia rozpadu rodziny Windsorów Roberta Lacey’a

ma za zadanie omówić najbardziej drażniące wątki w historii dwóch braci: Williama i Harrego Windosrów. Opowiada krótko o historii poznania się ich rodziców: Karola i Diany. Później omawia wychowanie chłopców przez Dianę, w którym bardzo widać, że w tym wychowaniu mama odgrywała kluczową rolę, a Karol był prawie nieobecnym ojcem. Tragedii związanej z rozpadem małżeństwa i przeżyciem tego procesu przez obu braci. Opisuje też życie obu chłopców w Eton i na studiach w St. Andrews. Pokazane też zostają sytuacje, gdy obaj bracia poznają swoje przyszłe żony, pokazano też ich śluby. W końcu autor przechodzi do czasów teraźniejszych i opisuje relacje braci już po małżeństwach, szczególnie po ślubie Harrego.

Książka Bitwa braci i historia rozpadu rodziny Windsorów Roberta Lacey’a

jest pisana językiem przystępnym, prostym, właściwie w ogóle nie skomplikowanym. Myślę, że dzięki temu znajdzie duże grono odbiorców. Po przeczytaniu tej książki, wiem też, że rodzina Windsorów ma przeogromną rzeszę fanów, być może za sprawą social mediów: dukeandduchessofcambridge  i sussexroyal.com/, chociaż należy też dodać liczne seriale i filmy powstałe na temat tej królewskiej rodziny z Wielkiej Brytanii. Właściwie trudno się dziwić, współcześnie trudno spotkać rodzinę królewską, a przyznacie, że to takie urocze: pięknie ubrani, wyprasowani, z markami na metkach, ludzie, którzy kłócą się o coś, co żaden z nas nigdy nie będzie miał. Jednakże dużo osób uważa, że aspekt tych kłótni zbliża rodzinę królewską Wielkiej Brytanii do normalnych obywateli.

Książka Bitwa braci i historia rozpadu rodziny Windsorów Roberta Lacey’a

zawiera też informacje na temat innych książek opisujących Windsorów. Dużym atutem tego wydania są zamieszczone zdjęcia, które przedstawiają rodzinę królewską, przede wszystkim zaś braci: Williama i Harrego. Zdjęcia te są naprawdę dobrej jakości. Prawdą jest, że niektóre można spokojnie odnaleźć w sieci, jednakże dodanie ich do publikacji jest niewątpliwym atutem tego wydania omawianej książki. Warto też dodać, że autor Robert Lacey jest znanym pisarzem, który omawia rodzinę Windsorów od wielu lat.

Zobacz również:

Książka Tajemnice Windsorów Marka Rybarczyka Elżbieta Rogalska 2019

Książka Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem Alex’a Renton’a Elżbieta Rogalska 2021

 

   Kup Tekst ode mnie


18 sierpnia 2021

Książka Przewóz Andrzeja Stasiuka Elżbieta Rogalska 2021

 

Książka Przewóz Andrzeja Stasiuka Elżbieta Rogalska 2021

 


Andrzeja Stasiuka bardzo cenię. Nie tylko ze względu na kunszt pisarski. Kiedyś wysłałam wiersz na konkurs i dostałam jego książkę pt. „Fado”, którą przeczytałam jednym tchem; było to w zamierzchłych czasach, miałam ok. 12-13-14 lat. Wiersze piszę od szkoły podstawowej, po dziś dzień i tak się złożyło, że właśnie za ich sprawą odkryłam Andrzeja Stasiuka. Później zlikwidowano bibliotekę na mojej dzielnicy, więc nie miałam gdzie wypożyczać jego kolejnych książek, a teraz mam zamiar nadrobić, ponieważ niedawno wybudowano ponownie tą samą bibliotekę: Filia numer 7 w Szczecinie. Przejdźmy jednak do książki pt. „Przewóz” Andrzeja Stasiuka, w końcu to o niej ma być ta notka.

Książka Przewóz Andrzeja Stasiuka

jest doskonałą narracją pod względem konstrukcji zdań. Uwielbiam takie połączenie konkretu z literackością. Mam tutaj na myśli to, że autor nie rozpisuje wielokrotnie złożonych zdań ale krótkimi zdaniami opisuje, w sposób naprawdę szczegółowy, to co widzi. Tym samym czytelnik widzi zdarzenia tak, jakby sam w nich uczestniczył. U Andrzeja Stasiuka uwielbiam to, że zna tak wiele nazw drzew, roślin, traw, rzeczy, które widzi albo, które dodaje do swoich powieści. Piszę, że dodaje, bo kiedyś Stasiuk powiedział, w jednym z wywiadów, że tworzy literaturę reportażu fikcyjnego, ponieważ to czego nie pamięta, dopisuje sobie z wyobraźni.

Książka Przewóz Andrzeja Stasiuka

jest opowieścią melancholijną, oddziałującą mocno na zmysły czytelnika. Okrucieństwo wojny, w której autor uczestniczył, miesza się z obcowaniem z naturą. Naturą nie byle jaką, ale ze zwierzętami i roślinami. Te pierwsze bardzo doskwierają ciemiężonym przez Niemcy i Rosjan, Polakom i Żydom oraz innym narodowościom, w roku 1941. Cała powieść skonstruowana jest na zapachu, który nieodparcie przywodzi na myśl brud, pot i fekalia. Właściwie to tytułowy przewoźnik, wozi na płytkiej łódce osoby, z jednego brzegu na drugi, po rzece złożonej z trupiej kanalizacji. Wyprowadza ludzkość od Niemców do Rosjan i od Rosjan do Niemców, po bagnach, w których, ten korowód, grzęźnie i ze strachem oczekuje na „wyzwolenie”. Narratorem jest główny bohater, który dostrzega farsę – ani na tym brzegu, ani na tamtym brzegu, nie ma spokoju.

Książka Przewóz Andrzeja Stasiuka

to opowieść wojenno–wspomnieniowa. Bardzo lubię w utworach tego autora nastrój melancholiczny, obrazujący mijane krainy, krajobrazy, rzeczy, ludzi, zwierzęta, dawne wydarzenia. Wszystko ładnie obleczone w metafory, rytm, dialogi. Wszystko jest sprawnie urywane w krótkich zdaniach, które tym bardziej obrazują dziejące się sprawy. Dają czytelnikowi do myślenia i sprawiają, że sam sobie dopowiada pewne elementy rzeczywistości. Wspomnienia te powiązane są też z fikcją literacką. Stasiuk prowadzi więc czytelnika w podróż w głąb ludzkich pytań o istnienie i rację bytu, są to więc pytania egzystencjalne, które towarzyszą bohaterom, szczególnie głównemu od pierwszej do ostatniej kartki powieści.

Zobacz również:

26/52BookChallange: Podróż pociągiem ze wspomnieniami czyli A. Stasiuk i Fado Elżbieta Rogalska 2016

Kunstmann wymyślił sobie Kulmową Urszula Chęcińska Marek Zybura 2017

Książka Gertruda Hermanna Hessego Elżbieta Rogalska 2020

 

    Kup Tekst ode mnie


13 sierpnia 2021

Książka Bywalec Zieleni. Bolesław Leśmian biografia Piotra Łopuszańskiego Elżbieta Rogalska 2021

 

Książka Bywalec Zieleni. Bolesław Leśmian biografia Piotra Łopuszańskiego Elżbieta Rogalska 2021

 


Przepiękna okładka, taka, która wskazuje na dzieło Leśmiana pt. „Łąka”. Jednocześnie jest nawiązaniem do tytułu „Bywalec Zieleni”. Bo to właśnie zamieszkiwanie w przyrodzie i naturze zarzucano Bolesławowi Leśmianowi w czasach tworzenia jego najznamienitszych wierszy. Jak to pięknie mówił profesor zwyczajny Piotr Nowak w Powidokach – jest wielu, którzy mordują poetów: słowem, recenzją, nie braniem wierszy do publikacji, jest jak porcelana po której przejechał czołg. Tak ten świat stworzony jest, że wiele talentów jest zależna od zdania, przecież subiektywnego, kogoś innego, być może też utalentowanego. Koleje losu artystów są zagmatwane a idee przyświecające dniu codziennemu, często spychają talenty na szary koniec publikowania czy przedstawiania dzieła.

Książka Bywalec Zieleni. Bolesław Leśmian biografia Piotra Łopuszańskiego

jest pisana językiem przystępnym, tak żeby jak największe grono odbiorców mogło zapoznać się z życiem tego poety. Debiut Bolesława Lesmana (takie jest jego prawdziwe nazwisko) datuje się na rok 1895 w warszawskim czasopiśmie „Wędrowiec”. Prawdę mówiąc Leśmian długo zwlekał z publikacją czegokolwiek, miał więc wiele doświadczenia przed debiutem. Był z wykształcenia prawnikiem, który wolał pisać poezję i cierpieć na tym finansowo, aż do roku 1918, kiedy to został notariuszem w Hrubieszowie. W ten sposób napisana biografia Leśmiana czyta się lekko i przyjemnie.

Książka Bywalec Zieleni. Bolesław Leśmian biografia Piotra Łopuszańskiego

zawiera liczne zdjęcia. Właściwie jest to ciekawa kompozycja faktów, zestawiona z lekkim piórem Piotra Łopuszańskiego, która sprawia, że czytelnik nie ma poczucia przesycenia datami i informacjami, tylko wyobraża sobie Leśmiana: jak wędruje po Zamościu, Paryżu, Warszawie, Hrubieszowie, jak spędza czas w kawiarniach, dyskutuje z innymi poetami i literatami.

Książka Bywalec Zieleni. Bolesław Leśmian biografia Piotra Łopuszańskiego

to inspirująca biografia poety, który za życia był spychany i niedoceniony, zapominany. Jednak starał się walczyć o swoje miejsce w historii i udało mu się w sezonie 1916/1917 pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Polskiego. W wielu plebiscytach i głosowaniach był na szarym końcu. Śmierć poety przyniosła mu prawdziwą rewolucję – zaczęto dostrzegać ogromne walory poezji Bolesława Leśmiana.

Zobacz również:

Książka Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy pod redakcją Urszuli Chęcińskiej Elżbieta Rogalska 2020

Książka Poetka i paidia. O muzie dziecięcej Joanny Kulmowej Urszuli Chęcińskiej Elżbieta Rogalska 2021

Kunstmann wymyślił sobie Kulmową Urszula Chęcińska Marek Zybura 2017

 

   Kup Tekst ode mnie


10 sierpnia 2021

Książka Winda Tomasza Sablika Elżbieta Rogalska 2021

 

Książka Winda Tomasza Sablika Elżbieta Rogalska 2021

 


Jest to mroczna, prawie horrorowa, kryminalna opowieść z elementami fantasy. Bardzo mnie zaciekawił początek i nieco środek całej powieści, natomiast koniec jest do przewidzenia. Ogólnie ogromny plus za narrację, szczególnie, że autorem jest mężczyzna, a to rzadkie, że autorzy płci męskiej dbają o szczegóły w opisach i starają się wyszukać lepiej brzmiące słowa. Zaliczam tą książkę do udanych i trzymających w napięciu. Zatem oceniam na mocne 8. Dałabym jeszcze połówkę ale na lubimyczytac – nie ma ocen cząstkowych.

Książka Winda Tomasza Sablika

jest opowieścią o człowieku, który jest chory psychicznie. W pewnym momencie zdaje sobie z tego sprawę i szuka pomocy, tylko że psychiatra mało co się angażuje poza, oczywiście medykalizacją świata czyli, przepisywaniem nowych leków dla pacjentów. Tak skąd my to znamy – nawet rodzinni lekarze robią tak samo. Ewentualnie dają skierowanie do specjalisty. Psychiatra nie miał już gdzie dać skierowania głównemu bohaterowi ale moim zdaniem mógł się bardziej zaangażować w swoją pracę, w końcu to psychologia a nie medycyna. W całą sytuację wplątuje się trochę osób postronnych, a dzięki jednemu z nich udaje się w końcu doprowadzić sprawę do końca. Czy książka kończy się happy endem? – sam się przekonaj!

Książka Winda Tomasza Sablika

jest literacka. Właśnie ten elementem bardzo mnie zaskoczył, w końcu to horror-kryminał, po którym nie oczekuje się rewelacyjnego języka. Nie jest to co prawda Tokarczuk, Szymborska, Miłosz, Sienkiewicz czy Kulmowa, ale jak na horror i współczesne książki, to całkiem wyszukany język zaproponował nam autor.

Książka Winda Tomasza Sablika

jest bardzo wciągającą opowieścią. Czytelnik chce koniecznie dowiedzieć się co jest dalej. Pomimo, że ma jakieś 500 stron, to nie można przestać jej czytać, chce się więcej i więcej… Książka ta udowadnia, że z każdego tematu, elementu świata, da się zrobić ciekawą historię. Wszystko zależy od umiejętności pisarskich i wyobraźni autora. Ciekawi mnie dalsza twórczość Sablika.

Zobacz również:

Książka Miłość leczy rany Katarzyny Bondy Elżbieta Rogalska 2020

Książka Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy pod redakcją Urszuli Chęcińskiej Elżbieta Rogalska 2020

  

   Kup Tekst ode mnie

 

6 sierpnia 2021

Książka Sekta Marka Stelara Elżbieta Rogalska 2021

 

Książka Sekta Marka Stelara Elżbieta Rogalska 2021

 


Dawno nie czytałam kryminału. Ostatnio wybierałam albo książki naukowe albo obyczajowe, zdarzały się fantasy. W końcu sięgnęłam po nowy kryminał. Akurat miałam szczęście, że do Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie dodano najnowszą powieść, rodzimego pisarza ze Szczecina, Marka Stelara. Nie czytałam innych jego książek. Sektą jestem zachwycona. To takie rzadkie, że kryminał ma głębię i jest pisany stylem literackim, z długimi opisami i dialogami. Jak dla mnie rewelacyjna.

 

„Co musi się stać żeby człowiek zmienił się w potwora?”

 

Książka Sekta Marka Stelara

opowiada o kolejnych przygodach Nadkomisarza Rędzia. Ostatnio się nawet dowiedziałam, że to drugi tom. Jednakże bez świadomości tego faktu, podczas czytania, nie ucierpiałam na tym. Uważam, że to bardzo dobra książka pod względem literackim. Jestem ciekawa części pierwszej. Uwielbiam styl pisania tego autora. Jest to bardzo indywidualny styl, literacki ale nie przesycony tą literackością, bardzo ładnie wyważony, jak na kryminał przystało. Dawno nie czytałam tak dobrego kryminału.

Książka Sekta Marka Stelara

opowiada o morderstwie jednego z pracowników szpitala – salowego. Jego zwłoki zostają znalezione. Jednakże coś nie pasuje do siebie, a Nadkomisarz Rędzia szybko odkrywa, że śmierć salowego ma związek ze zniknięciem pacjenta z oddziału neurochirurgii. Dodatkowo zadawane ciosy wskazują na inną sprawę a to oznacza, że jest to morderca seryjny albo wręcz szaleniec. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kolejna zbrodnia. Co się jeszcze wydarzy? Jak sobie poradzi Nadkomisarz Rędzia?

Książka Sekta Marka Stelara

pokazuje, że talent to coś niezwykłego. Marek Stelar pokazuje, że nawet kryminał może być napisany literacko, z dialogami i długimi opisami. Co najważniejsze autor serwuje czytelnikom wiele zagadek, pozwala na domysły. To też wskazuje na doświadczenie pisarskie tego autora, który do tej pory napisał ok. 13 książek. Naprawdę aż mam ochotę zabrać się znowu za którąś z książek Marka Stelara, gdyby nie to, że wypożyczyłam sobie Miłosza, Biografię Leśmiana i inne książeczki, a jeszcze chce przeczytać książki Olgi Tokarczuk z własnej biblioteczki, to pewnie wypożyczyłabym wszystkie 12 pozostałych książek tego autora. Można być dumnym z takiego Szczecinianina.

Zobacz również:

Książka Zadra Roberta Małeckiego Elżbieta Rogalska 2021

Książka Gorsza Jarosława Czechowicza Elżbieta Rogalska 2021

 

    Kup Tekst ode mnie


3 sierpnia 2021

Książka 27 śmierci Tobyego Obeda Joanny Gierak-Onoszko Elżbieta Rogalska 2021

 

Książka 27 śmierci Tobyego Obeda Joanny Gierak-Onoszko Elżbieta Rogalska 2021

 


Łamanie Praw Dziecka, pedofilia, obalanie mitu cudownego kraju Kanady. Wszystko to na łamach dziennikarskiego reportażu, pisanego w duchu biografii.

Po pierwsze okładka świetna! Od razu przyciąga wzrok i zachęca do czytania. Niby stron nie jest znowu tak dużo ale za to pisane mniejszą czcionką. Wydaje mi się, że autorka jest naukowcem. Ogólnie rzecz ujmując jest to przedstawienie historii Dzieci z Kanady. Autorka bardzo ładnie obala mit cudowności tego kraju. Można powiedzieć, że Kanada zgotowała zły los swoim dzieciom, na których barkach przecież później miała się rozwijać. Można pomyśleć, że władze tak myślały „no tak ale przecież do Kanady przybywać będą inne Narody, po co dbać o swoich”. Fajna książka, bo ukazuje prawdziwe oblicze Kanady i daje do myślenia w rodzaju „Czy aby na pewno powinniśmy równać do innych Narodów”, bo może pomimo bogactwa materialnego, jest to kraj upadły. Jak dla mnie ocena na lubimyczytac powinna wynosić 10/10. Kawał świetnej pracy biograficznej. Może jakbym miała patrzeć z punktu widzenia naukowca odjęłabym 2 oceny ze względu na brak dokumentacji – mam na myśli zdjęć jakiś zeznań, listów, gazet etc. – jednak trudno takie rzeczy zdobyć w Polsce, a co dopiero zagranicą, dlatego i tak pozostawiam 10/10.

Książka 27 śmierci Tobyego Obeda Joanny Gierak-Onoszko

obala mit Kanady jako kraju mlekiem i miodem płynącego, do którego trzeba równać. To właśnie na terenie tego państwa rodzicom zabiera się dzieci, w nocy i bez uprzedzenia. Pozbawia się Praw Dziecka przysługujących każdemu narodzonemu. Myślę, że Janusz Korczak miałby ręce pełne roboty, a Pani Stefa walczyłaby o przyjęcie każdego dziecka do Domu Sierot Korczaka. Właśnie, bo u nas mimo wojny Korczak tworzył dom dla biednych dzieci. A w Kanadzie mimo bogactwa tworzono domy opieki dla dzieci – niekoniecznie biednych – w których łamano ich prawa.

 

Książka 27 śmierci Tobyego Obeda Joanny Gierak-Onoszko

jest książką biograficzną, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Ogólnie tematyka Praw Dziecka jest jednym z moich zainteresowań badawczych, tym bardziej chętnie ją czytałam. Biografia ta jest mało naukowa, więc pewnie dlatego trafiła na pułki książek reportaży – takich do przeczytania dla każdego ale jednak pokazujących prawdziwe wydarzenia. Jak na reportaż dziennikarski to naprawdę udana pozycja wydawnicza. Nie jest literacka, brakuje potwierdzenia twierdzeń w postaci chociażby przypisów odwołujących do źródła, ale opis wydarzeń i historii Kanady jest ujęty naprawdę dobrze.

 

Książka 27 śmierci Tobyego Obeda Joanny Gierak-Onoszko

przedstawia okrucieństwo całego systemu wychowawczego w Kanadzie, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Księży i Zakonnic. Ostatnimi czasy mamy do czynienia z zalewem informacji o pedofilii wśród Księży. Jednak warto mieć na uwadze, że pomimo tego zalewu, jeszcze większa ilość Księży jest normalna. Zarówno wśród duchownych jak i ateistów istnieją źli ludzie, pedofile etc. Wszelkiego rodzaju mordercy i gwałciciele nie pochodzą z zakonu, a i pedofile bywają poza duchowym zasięgiem. Myślę, że taki opis wystarczy, trudno napisać coś więcej żeby nie zdradzać wszystkiego co było w tej książce. W ogólnej ocenie jest to bardzo dobra książka o łamaniu praw dzieci.

 

Zobacz również:

Książka Archiwum Stiega Larssona Jana Stocklassy Elżbieta Rogalska 2019

Książka Poławiaczki pereł . Pierwsze Polki na krańcach świata Uli Ryciak Elżbieta Rogalska 2021

 

   Kup Tekst ode mnie