23 września 2022

Książka Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie Catherine Gildiner Elżbieta Rogalska 2022

 

Książka Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie Catherine Gildiner Elżbieta Rogalska 2022

 


Rzeczywiście inspirujące historie. Nie będę zdradzać w tej notce blogowej o czym one są, jednak wyrażę opinię na temat całości. Wiecie jak to jest, gdy bierzecie do ręki książkę i koniecznie musicie przeczytać rozdział do końca, tak właśnie jest w przypadku tej publikacji. Dodajcie do tego fakt, że zawsze chciałam zostać psychologiem ale zabrakło mi 1 pkt. na rekrutacji, hahaha! (o ile wówczas dobrze wypełniłam formularz, bo nie miałam pojęcia o co chodzi np. podaj drugą ocenę z tego przedmiotu = wtf?).

Nie ma tego złego.., ponieważ zostałam pedagogiem-naukowcem, a dziedzina ta skradła moje serce jeszcze mocniej od psychologii. Wracając do książki, uważam, że brakuje na rynku takich propozycji od praktyków. Do tego jeszcze autorka wysiliła się na proces anonimizacji, skomponowała w jedną historię kilka rzeczywistych terapii i przedstawiła to w formie narracji – po prostu genialny pomysł. Dlatego ocena to: 10/10.

Dzień dobry, potworku… z księgarni TaniaKsiazka.pl  

Książka Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie Catherine Gildiner

jest pisana z bardzo lekką narracją. Autorka stara się nie przesycać tekstu  naukowymi twierdzeniami. Dzięki temu mogę sobie podkreślić kilka słów co mniej więcej 50 stron. Jednocześnie przedstawia daną „chorobę” psychiczną w przystępny sposób. Cała narracja pokazuje jak powinna przebiegać terapia. Przy okazji widać wyraźnie, że wyleczenie się to proces. Proces, który wymaga odwagi od osoby, która przyszła na terapię.

Książka Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie Catherine Gildiner

pokazała mi, że terapeuta też się uczy od osób, które przychodzą na terapię. Początkowo nieco zagubiona Catherine Gildiner, z czasem staje się coraz pewniejszą siebie psycholog, która umiejętnie wie, którą metodę i z którego nurtu wybrać, aby pomóc konkretnej osobie. Taka relacja wymaga kreatywnego myślenia i łączenia ze sobą różnych nurtów, koncepcji, metod i narzędzi pracy. Psycholog musi się dokształcać cały czas, to jest element bardzo podobny do pracy pedagoga.

Książki Psychologiczne TaniaKsiazka.pl  

Książka Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie Catherine Gildiner

zadaje sobie pytanie: „jak to jest, gdy dostajesz w swoje ręce czyjeś życie,  a twoim zadaniem jest je naprawić?” – myślę, że nauczyciele i pedagodzy mają podobnie ‘jak to jest, gdy dostajesz w swoje ręce 30 żyć dzieci/młodzieży/dorosłych/seniorów i twoim zadaniem jest je wychować, nauczyć, dać szczęście, poczucie sprawstwa, poczucie sensu życia, gdy każda osoba jest zupełnie inna?’. Książka ta dała mi wiele do myślenia, sprawiła, że zaczęłam widzieć w moich relacjach przede wszystkim interakcję, zastanawiać się jak ja wpływam na kogoś z kim rozmawiam i jak on wpływa na mnie. Książka ta zawiera historie naprawdę trudnych przypadków, dlatego niektóre osoby będą musiały sobie dawkować jej czytanie. Mnie osobiście wciągnęła na maxa!

Zobacz również:

Książka Kwantowy umysł prof. Amit’a Goswami’ego Elżbieta Rogalska 2022

Książka Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań? Patrick Fanning, Matthew McKay, Avigail Lev, Michelle Skeen Elżbieta Rogalska 2019

Książka Juul - Twoje kompetentne dziecko - recenzja Elżbieta Rogalska 2015

Książka Maultsby – Racjonalna Terapia Zachowania - recenzja Elżbieta Rogalska 2015

Książka Książka Niemy Krzyk Pokolenia Z Joanny Malinowskiej Elżbieta Rogalska 2022

Książka Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka Opracowanie Agnieszki Zgrzywy Elżbieta Rogalska 2022

 

Elżbieta Rogalska Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Pracowni Badań nad Twórczością Joanny Kulmowej. Rektorskie stypendium Uniwersytetu Szczecińskiego uzyskała w latach 2015-2017, Stypendium dla najlepszych doktorantów w latach 2018-2021. Autorka Publikacji naukowych (w "Qualitative Inquiry", "Kultura-Społeczeństwo-Edukacja", "Studia Edukacyjne", "Pedagogika Szkoły Wyższej", "Nauczyciel i Szkoła", "Kognitywistyka i Media w Edukacji", „Refleksje”), literackich (w "Nestor") oraz ponad 76 publikacji popularno-naukowych. Zainteresowania badawcze oscylują wokół pedagogii Joanny Kulmowej, Janusza Korczaka, Edukacji Artystycznej, „Tanatopedagogiki", Józefa Tischnera, Michel Foucaulta, Jana Pawła II, badań biograficznych, autoetnografii oraz problematyki wyższej edukacji. https://orcid.org/0000-0001-7529-315X

   Kup Tekst ode mnie

Fanpage bloga Elżbieta Rogalska

 

41 komentarzy:

 1. Mądra książkę wybrałaś Elu. Sam jestem pedagogiem, wprawdzie od 10 lat nie przy tablicy, i coś też wiem na temat terapii, tylko psychodynamicznej :-) . Pozdrowienia :-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) mądra książka. Rzeczywiście trudno jest kierować się schematami, w życiu wygrywa elastyczne podejście, oczywiście jeśli ma się wiedzę z wielu nurtów, koncepcji, książek itd.

   Usuń
 2. Miło czytać, jak ktoś zachwyca się książką

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) staram się widzieć zawsze plusy. Bywa jednak, że minusy same mi się nasuwają. :)

   Usuń
 3. Kupię. Wiem, komu się przyda w moim otoczeniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto! Cieszę się, że książki mogą być pomocne.

   Usuń
 4. Psychologia też swego czasu bardzo mnie interesowała, ale trafiłam na fatalnych psychologów, kiedy sama potrzebowałam pomocy i tak nawet podświadomie, odpuściłam temat. O książce będę pamiętać. Jeśli gdzieś spotkam, dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co Tobie dolega ale znam ciekawą pracownię psychologiczną, a jej twórczyni pracuje też jako psycholog indywidualny: https://www.facebook.com/MajaCognitivo .

   Usuń
  2. Link niestety nie działa...

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto sięgać po psychologię. :) Mnie ciekawi, kiedy wreszcie ktoś da mi książkę o psychologii dzieci i młodzieży.

   Usuń
 6. Dobrze, że narracja jest lekka. To niezwykle istotne w tego typu publikacjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) poprzez tego rodzaju narrację można naprawdę wiele przekazać. To lubię!

   Usuń
 7. Chcę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że dałaby Tobie dużo do myślenia. Twój blog pokazuje, że jesteś bardzo refleksyjną osobą. :)

   Usuń
 8. Myślę, że mogłaby mnie zaciekawić ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie nawet się zaintrygowałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo interesująca książka, warto poczytać.

   Usuń
 10. Książka wydaje mi się warta uwagii. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto poczytać o naszej psychice.

   Usuń
 11. Bardzo ciekawa pozycja, więc na pewno będę ją mieć na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Gdyby tak każdemu się dobrze wiodło, to każdy rodzaj pracy dawałby zarobek i każdy mógłby robić co kocha.

   Usuń
 12. Bardzo mądra i ciekawa pozycja :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! Nie tylko dla miłośników psychologii.

   Usuń
 13. Bardzo lubię sięgać po tego typu książki i chętnie przeczytam również tą - tym bardziej, że sama ostatnio zdecydowałam się na powrót na terapię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak pod koniec czytania wpadło mi do głowy, że właściwie ta książka nie koniecznie jest dobra dla Polaków. U nas trudno o takie dobre warunki do rozwoju kariery nawet dla osób z rodzin mniej kłopotliwych, a co dopiero jakby ktoś miał aż takie problemy jak przykłady na łamach tej książki. Bez sporej kasy nigdy by nie trafili do Gildiner...

   Usuń
 14. Nie dla mnie, ale wierzę, iż jest to bardzo ważny temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj mamy w sobie wiele dziur do zalepienia albo załatania.

   Usuń
 15. Ooo kochana, też chciałam zostać psychologiem i studiować na naszym uniwerku i też mi zabrakło 1 pkt w rekrutacji i wiesz co? Teraz nie żałuję. Miałam styczność z psychologami i po tej styczności cieszę się, że nie studiowałam tej psychologii. Także nie ma tego złego ... Spełniasz się w innej roli i jest ok. Niemniej, lubię książki psychologiczne i ta, którą przedstawiłaś mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spełniam, teraz czekam co będzie dalej ale nadzieja na dalszą pracę naukową zawsze jest.

   Usuń
 16. Książka raczej nie dla mnie, ale widać, że warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie ciekawa. Chociaż książki psychologiczne, które poleca autorka, jest ich zaledwie 3, już znam od dawien dawna. Uważam, że książki z praktyki warto czytać, by uświadomić sobie, że potwierdzają teorie, a przy okazji można pomyśleć nad czymś nowym.

   Usuń
 17. Bardzo ciekawa książka mi się widzi. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozdrowienia, również pozdrawiam. Myślę, że ta książka ma walory nie tylko edukacyjne ale też fabularne.

   Usuń
 18. Lubię tego typu książki, chociaż na ich czytanie trzeba znaleźć dobry moment :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie tak, część osób musiałaby nawet sobie dawkować jej czytanie, jest mocna.

   Usuń
 19. Też chciałam iść na psychologię i nawet się dostałam, ale wybrałam pedagogikę, bardziej za namową innych i prawdę powiedziawszy, żałuję. Psychologia nadal jest w kręgu moich zainteresowań, a tą książką ogromnie mnie zaciekawiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zastanawia czy za X lat, nie zrobię sobie znowu mgr ale z psychologii. :D Jednakże to jeszcze długo długo będę myśleć.

   Usuń
 20. Mnie brakło 3 pkt. do studiowania prawa, ale chyba dzisiaj też nie żałuję. Dobrze mi tu, gdzie jestem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) czasami prawnicy budzą się po studiach, że źle wybrali, więc nie ma czego żałować.

   Usuń

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google oraz inne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.

Wszystkie prezentowane treści na blogu są mojego autorstwa, chyba, że zaznaczono inaczej. Podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Zabronione jest kopiowanie i rozpowszechnianie umieszczonych treści bez mojej zgody.