22 maja 2020

Książka Korposzczury Dan Lyons Elżbieta Rogalska 2020



Książka Korposzczury Dan Lyons Elżbieta Rogalska 2020






„Witaj w nowej pracy. Po pierwsze, masz szczęście, że tu jesteś. Po drugie, mamy cię gdzieś. Nie zrobisz tu kariery. Jeśli to możliwe, wolimy z ciebie zrobić podwykonawcę zamiast cię zatrudnić, żebyśmy nie musieli zapewniać ci ubezpieczenia zdrowotnego ani świadczeń emerytalnych.” – opis pochodzi ze strony lubimyczytać.pl oraz tylnej części okładki książki.


Myślę, że po przeczytaniu tej książki inaczej spojrzysz na prace typowo techniczne, szczególnie ich rzekomą ważność w świecie i opłacalność. Co jeśli propagowanie techniki i technologii wiąże się tak naprawdę z ogromnym przekrętem w Ameryce, a Start-up’y okażą się tak naprawdę nic nie wartą wydmuszką, która ma za zadanie ściągnąć ich twórcom pieniądze rządowe – czyli obywatelskie, zabrane za pracę w pocie czoła lub wydłużoną w czasie pracę naukową – a nie rozwijać ku dobru mechatronikę? Jeżeli uważasz, że taki wstęp jest interesujący, to z całą pewnością mogę tobie polecić

książkę Korposzczury autorstwa Dana Lyonsa.



Druga kwestia jaką porusza

książka Korposzczury Dana Lyonsa

to koszmarna praca, którą Amerykanie zawdzięczają korporacjom, a szerzej Taylerowskiemu sposobowi zarządzania kadrą. Istnieje dużo sposobów zarządzania pracownikami. Jednak nie wiedzieć czemu korporacje w Ameryce zawsze kierują się tą przestarzałą już teorią Taylera. Nie będę tutaj rozpisywać się na czym ona polega, ponieważ omawiana książka doskonale pokazuje ten aspekt.



Dan Lyons w książce Korposzczury

pokazuje jak korporacje niszczą psychicznie pracowników, a ich głównym celem jest jak największa rotacja pracowników. Zamiast przyjaznej atmosfery dla ambitnych osób, dostaniesz w korporacji brak szacunku, ogromną chęć wyzbycia godności z człowieka. Na dokładkę zaś bezmyślne kursy po godzinach pracy. Wątków takich jest całe mnóstwo, zachęcam więc zainteresowanych do zapoznania się z całością omawianej książki.


Warto dodać, że autor w końcowym rozdziale stara się pokazać inny sposób zarządzania zasobami ludzkimi w korporacji. Jednocześnie wskazuje te koncerny i wielkie firmy, które potrafią szanować pracowników i długo utrzymywać się na rynku. Zatem jeśli masz stresującą pracę to wiedz, że nie wszędzie tak jest.


Zobacz również:



Elżbieta Rogalska Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Pracowni Badań nad Twórczością Joanny Kulmowej. Rektorskie stypendium Uniwersytetu Szczecińskiego uzyskała w latach 2015-2017, Stypendium dla najlepszych doktorantów w latach 2018-2020. Autorka Publikacji naukowych (w "Qualitative Inquiry", "Kultura-Społeczeństwo-Edukacja", "Pedagogika Szkoły Wyższej", "Nauczyciel i Szkoła","Kognitywistyka i Media w Edukacji"), literackich (w "Nestor") oraz ponad 76 publikacji popularno-naukowych. Zainteresowania badawcze oscylują wokół pedagogii Joanny Kulmowej, Janusza Korczaka, Edukacji Artystycznej, „Tanatopedagogiki", Józefa Tischnera, Michel Foucaulta, Jana Pawła II, badań biograficznych, autoetnografii oraz problematyki wyższej edukacji. https://orcid.org/0000-0001-7529-315X

 

63 komentarze:

  1. Ta książka porusza ciekawy temat, a skoro można dzięki niej spojrzeć z zupełnie innej perspektywy to nie mówię nie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak to ciekawa książka, z tym, że warto zwrócić uwagę, że całość jest przeciw korporacji, a jakaś mała część przedstawia inne korporacje, które są pozytywnie przedstawione. Chodzi mi o to, że jest taka duża dysproporcja, która powinna wzbudzić niepokój czytelnika.

      Usuń
  2. Są też wyjątki. Mój przyjaciel pracuje w korpo i mówi, że nie jest tak źle, jak się tego obawiał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak napisałam w recenzji, w tej książce są w małej mierze przedstawiane też korporacje, które cieszą się pozytywną opinią.

      Usuń
  3. Cieszę sie ze ja pracuje w miejscu gdzie jest supet klimat i pracownika sie szanuje. Zatomiast znam sporo osób u których juz nie jest tak miło i czasami nawet jest mobbing

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. Trzeba znaleźć sobie takie dobre miejsce.

      Usuń
  4. Nie do końca jest to mój klimat, ale może kiedyś sięgnę również po nią. :)
    Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka!
    Jelonkowa

    OdpowiedzUsuń
  5. Anonimowy22 maja, 2020

    Myślę, że książka mogłaby mi się spodobać :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam szczęście, że od zawsze praca sprawia mi przyjemność. Robię to, co lubię. 😊

    OdpowiedzUsuń
  7. Z chęcią przeczytałabym tę książkę, bardzo interesujące i istotne tematy są w niej poruszane :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) myślę, że szczególnie warto przeczytać te końcowe strony o lepszej wizji korporacji.

      Usuń
  8. Książka raczej nie w moim klimacie, bo póki co wciąż stawiam głównie na odprężającą literaturę rozrywkową. Niemniej nie ukrywam, że tytuł ten porusza ważny problem. Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Tematyka jak najbardziej na czasie. Mój kuzyn jest najlepszym dowodem na to, że korporacje niszczą psychicznie pracowników. Długi czas nie mógł się pozbierać po pracy w korporacji, gdzie na co dzień spotykał się z brakiem szacunku, wyzyskiem i niskimi zarobkami. Na szczęście ten etap ma już za sobą. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć pracę, w której pracownik będzie traktowany z należytą godnością.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, nie ma co się męczyć w jednej pracy, jest ich całe mnóstwo.

      Usuń
  10. Ja raczej nie sięgam po tego typu książki. Ale mojej siostrze mogłaby się pewnie spodobać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że spodobałaby się każdemu kto ma do czynienia ze złą wizją korporacji.

      Usuń
  11. ciekawy temat :) ale ja na razie nie zamierzam po tę książkę sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń
  12. Nigdy nie czytałem ... książki Dana Lyonsa. Wygląda na to, że jego książki są dobre w słuchaniu. Mam nadzieję, że wielu będzie krążyć w moim kraju.
    Pozdrowienia z Indonezji.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciekawa sprawa,dobrze,ze piszesz, ze są wyjątki, bo mąż pracuje w korporacji i atmosfera jest fantastyczna, ma bardzo dobra pracę ☺

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, pewnie, tam raczej opisują Amerykę, w Polsce można trafić na naprawdę fajne korporacje.

      Usuń
  14. Tym razem podziękuję, ja do korporacji nigdy nie dam się wciągnąć, więc i za książki raczej się nie zabiorę w tym temacie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) ja też mam nadzieję, nie pracować w korporacji.

      Usuń
  15. Dobrze, że powstają takie książki. Dlatego ja zawsze będę wzbraniać się od pozostania korpo szczurem. Zbyt mocno cenię sobie swoje zdrowie psychiczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) a ja może i bym się skusiła na bycie korposzczurem z tych ostatnich stron tej książki. Wówczas wydaje mi się, że każdy by chciał nim być. :D

      Usuń
  16. Być może kiedyś się skuszę, ale w najbliższej przyszłości raczej to nie nastąpi.

    OdpowiedzUsuń
  17. chętnie przeczytam. Pracowałam swego czasu w korpo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) hmm, właściwie to niektóre szkoły noszą znamiona korporacji negatywnej ale zamiast pieniędzy stawką są oceny. ;)

      Usuń
  18. Tematy takie jak praca i problemy z nią związane trzeba poruszać. Koniecznie. Niepojęte jest dla mnie to, jak można funkcjonować jako w taki sposób, że jeden dla drugiego jest wrogiem i ludzi traktuje się jak śmieci, zamiast tworzyć dobre miejsca, w których chce się pracować. Zadowolony pracownik i wypoczęty pracownik to pracownik wydajny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też jest o tym mowa. Powstają już korporacje uwzględniające komfort psychiczny i fizyczny pracownika.

      Usuń
  19. Przerażające. Serio. Najgorsze jest to, że ta korporacyjna kultura, tak rozwinięta za oceanem, u nas dopiero nabiera rozpędu... Praca w korpo zdecydowanie nie dla mnie...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może niedługo ulegnie zmianie, tak jak napisano na końcowych stronach.

      Usuń
  20. W pracy spędzamy pół życia, to szczęście mieć taką, którą lubimy. Nie wszyscy mają jednak takie możliwości. Trzeba ciągle do tego dążyć, by nie chodzić wiecznie sfrustrowanym przez znienawidzoną pracę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, nie tylko korporacje generują depresje itd.

      Usuń
  21. Z korpo i zzl mam do czynienia na codzień i duży dystans to wszelkich książkowych podejść. Ale chetnie podsunęłabym cos swojej kadrze zazadzajacej, zeby pokazac im ze mizna inaczej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tej książce jest jeden rozdział przy końcowych stronach, poświęcony innej wizji korporacji, która już została wcielona w życie od wielu lat w Ameryce.

      Usuń
  22. Pozycja zapowiada sie ciekawie. Sama pracuje w amerykańskiej korporacji w której UWAGA najważniejsza jest atmosfera w firmie. Wiadomo nie wszystko jest idealne, ale nie czuć kompletnie takiego wyścigu szczuró co jest dla mnie nizewykle ważne.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak o takiej korporacji też jest mowa z dodaniem, że taki typ korporacji jest zalecany.

      Usuń
  23. Porusza bardzo współczesny temat ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że dla niektórych osób ważny temat.

      Usuń
  24. Bardzo ciekawa tematyka, z pewnością warto przeczytać:):**Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  25. Książka bardzo na czasie, ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) tak, myślę, że taki temat może zagwarantować książce niezłe wyniki.

      Usuń
  26. Pracodawcy powinni się tą pozycją zainteresować. W ogóle zauważam, że wszędzie ciężko o miłą atmosferę w pracy i mało jest zawodów gdzie tak naprawdę możesz się rozwijać i czerpać z tego jakąś przyjemność.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo to generalizacja ludzi. Masz np. 10 pracowników olewaczy i 5 pracowników zaangażowanych oraz 7pracowników chwiejnych. Pracodawca uogólnia i dla wszystkich jest taki jak dla olewaczy. Trzeba się uodpornić i robić swoje a po radość iść do rodziny i przyjaciół.

      Usuń
    2. Co nie zmienia faktu,że mogłoby być lepiej z tą atmosferą. Chociaż wiem, że nie u każdego dobra atmosfera oznacza większy zapał do pracy.

      Usuń
  27. Nie jest to raczej książka dla mnie, ale też nie będę jej skreślać. Zastanowię się. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) no pewnie, nie ma co się zmuszać jeśli książka zawiera temat nie wnoszący niż do własnego życia.

      Usuń
  28. Tak, korporacje są złe i jak ktoś ma trochę oleju w głowie to nie idzie do korporacji. Tak myślałam przez prawie 30 lat mojego zycia. A teraz patrzę na moich kolegów zarabiających 4, nawet 5 razy tyle co ja w tych okropnych korporacjach i moje CV wysyłają się do nich same...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba musisz mieć okropną pracę, skoro tak piszesz. Natomiast dobrze by było pracować w korporacji o miłej atmosferze, to taki ideał = miło i z dobrym zarobkiem.

      Usuń
  29. Książka o ciekawej tematyce, nigdy nie pracowałam w korpo, nie wiem jak tam jest ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) w sumie to też zależy od człowieka, znam osoby które dobrze zarządzają swoim czasem i nie mają problemu z terminowością.

      Usuń

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google oraz inne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.

Wszystkie prezentowane treści na blogu są mojego autorstwa, chyba, że zaznaczono inaczej. Podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Zabronione jest kopiowanie i rozpowszechnianie umieszczonych treści bez mojej zgody.