24 sierpnia 2016

La Pianiste - recenzyjka Elżbieta Rogalska


Pianistka to film pełen autodestrukcji, psychozy. Romans studenta z profesor w średnim wieku, która uczy grać na pianinie. Jest znana, sławna i ceniona. Pojawiają się takie elementy kobiecej duszy jak: zazdrość, nienawiść, miłość. Jeśli chcesz odkryć co za sobą kryją te „wykształcone usteczka”, umysł, ciało, dusza – to zachęcam do obejrzenia filmu pt. „Pianistka” w reżyserii Michaela Haneke, na podstawie powieści Elfriede Jelinek. Mówiąc półżartem: Jeśli jesteś w trakcie podrywu kobiety w średnim wieku to nie zniechęcaj się początkową oziębłością, za tą fasadą lodu, kryje się spragniona miłości gorąca kula, pragnąca czułości i objęć ;) A tak serio to nie wiem czy można nazwać romansem związek studenta z profesor, która nie ma rodziny (oprócz matki). Spójrzmy na definicję romansu: „związek miłosny dwojga ludzi, którzy nie są parą małżeńską” - http://sjp.pwn.pl (data dostępu 24.08.2016r.)można więc taki związek uznać za romans. W dużej mierze film ten to dramat, może wręcz dreszczowiec. Pedagogiczny kontekst to: romans osób o dużej różnicy wieku oraz wątek autodestrukcji, która to przecież przynależy do tanatopedagogiki, zwłaszcza okaleczanie siebie. Czym jest autodestrukcja? Według słownika to „samozniszczenie” - http://sjp.pwn.pl (data dostępu: 24.08.2016r.) Film równie dobrze mógłby się nazywać „Samozniszczenie”. Niekiedy napawa obrzydzeniem, zniesmaczeniem. Film dla widzów o mocnych nerwach.

możesz zajrzeć też do całości działu recenzje filmowe

autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz