20 lipca 2015

Wielkie wyzwolenie z Bar-Do - Tybetańska Księga Umarłych Elżbieta Rogalska


Bar-Do Thos-Grol, czyli Tybetańska Księga umarłych w swoim założeniu nakazuje jej globalne rozpowszechnianie. Pierwsze co należy ująć powołując się na Bar-Do Thos-Grol, to uświadomienie jej pochodzenia – explicte Buddyjskiego.  Niewątpliwie jest postrzegana jako tajemna siła, nieznanej religii – jako, że nasza kultura przyjmuje za dominującą religię katolicką – ezoteryczną podróż w nieznaną przestrzeń (Bar-Do) między bytami, żeby posiąść wiedzę i zrozumienie życia (Thos-Grol).  Tak przedstawia się definicja z leksykalnego punktu widzenia.  Paradoksalnie spekulatywny dyskurs o rozumieniu życia.
Pierwsza część Bar-Do Thos-Grol – Wielkie wyzwolenie z Bar-do przez słuchanie, w swoich zarysach ujmuje umierającego. Końcowa faza życia w Buddyzmie przechodzi przez stadia słuchania ku uwolnieniu się z ciemnej strony karmanu (postępowanie człowieka w poprzednich wcieleniach). Umierający spotyka na drodze wyzwolenia zarówno światło zła – asury, światła ludzi, światła zwierząt i światła Buddów.

Droga uwolnienia z Bar-Do

Źródło: Opracowanie własne na podstawie czasopisma Literatura na świecie nr 8-9 (169-170), sierpień – wrzesień 1985r.

Budda Samantabhadra i Budda Samantabhadri to według wyznawców tej religii – wspólny przodek duchowy wszystkich buddów.
Końcowa faza pierwszej części Tybetańskiej księgi umarłych to wiara, że ciało rozpryska się tęczą w serca buddów, w pokorze i czci ku wyzwoleniu. 

autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

2 komentarze:

 1. Fajne rysunki :) One przedstawiają poszczególnych buddów?


  Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lotos tak a dalej czlowiek jako ektoplazma i asur trzymajacy droge wyzwolenia z 6 szprychami :)

   Usuń