3 lipca 2015

Tanatopedagogika - Jesteśmy tacy sami - z doświadczeniem cierpienia Elżbieta Rogalska[…]jedni na skutek przeciwności losu rozwijają się, inni poddają się i załamują. Jedni korzystają z przeciwieństw, aby rozwijać swoje mocne strony, inni stają się zgorzkniali i małostkowi. Nie zawsze stajemy się mądrzejsi po szkodzie, czasami tylko po prostu doznajemy szkody. A ludzie, którzy zaznali lub zaznają cierpień psychicznych, nie są gorsi od innych ani nie noszą w sobie bomby zegarowej, ale też nie są lepsi od innych. Zazwyczaj są – oni, my – mniej więcej tacy sami jak inni.

Przemysław Paweł Grzybowski, Doktor klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa, str. 67. Kiedy spotyka nas coś złego, jakaś trudność obieramy drogę rozwiązania, poradzenia sobie. Najprostszy podział tych dróg to umiejętność wykorzystania doznanej krzywdy do samorozwoju, poznania samego siebie, odkrycia swojej osobowości na nowo. Sytuacje te to możliwość doświadczenia, które później konsolidujemy ze swoją osobowością, czyniąc się bardziej doskonałymi. Druga droga to załamanie, wówczas stajemy się opryskliwi, tracimy zaufanie do innych. Taka sytuacja to sygnał dla nas samych – zacznij szukać pomocy. Kogoś kto potrafi słuchać, współmyśleć , śmiać się, rozśmieszać, współodczuwać, doradzić, wyjaśnić – a przynajmniej spróbować. Wyjaśnić, że to co czujemy to cierpienie, ból –uczucia, które są częścią życia, jako całości. Przepracowanie ich, przeżycie w sobie pomagają w osiągnięciu spokoju wewnętrznego, dodają sił, wzmacniają.
Pozostawione same sobie łączą się, przepływają, powodują lęk, strach. Jeśli w pobliżu nie ma takiej osoby, można spróbować zastosować metodę listów oczyszczających: link. Jesteśmy tacy sami, mimo cierpienia i bólu zasługujemy na miłość.autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz