24 czerwca 2015

Parezja - Upokorzenie - Aleksander Cywiński Elżbieta Rogalska
Historie były i Kafka był, a nawet książę. Przejdźmy jednak do spraw poważnych.  Pozwoliłam sobie wynotować co najciekawsze dla mnie fragmenty:

Ledwo właściciele. A może tylko posiadacze.
Bo w drodze, by szansę im dać, upodobniliśmy się do nich.
Cholerni ludzie. Wykończyli się sami, nim myślmy przybyli, by to zrobić.
Niestety odzieranie z godności jest wpisane w nasze człowieczeństwo. Upokarzani upokarzają.

Aleksander Cywiński, O nędznym robaku i rwących się niciach, czyli rzecz o upokorzeniu, Parezja, s. 147 - 153.

Jestem posiadaczem ale też właścicielem, oczywiście własnych myśli, krzątają się i wymyśliły: Pod pręgierzem śmiechu Aleksander Cywiński porusza kwestię szarej codzienności przeciętnego odbiorcy, któremu brakuje kokonu wspomnianych rozmyślań.  Wobec tego wykańcza się sam, w pełnym upokorzenia życiu zapomnianych (a może wyrzuconych) w biegu myśli. Zamiast żyć w pełnym wymiarze ze świadomością samych siebie, jak to określa autor „O nędznym robaku i rwących się niciach” - ludzie - żyją życiem innych, utrudniając im egzystencję, w pseudo dobroci stanu rzeczy publicznie dostępnych. Ziemian nie stać na in crudo upokorzenie. Wymaga ono wysiłku, o który próżno w świecie braków i bez-godności. Odzierać z godności umiemy ku chwale upokorzonych.   

Po więcej zapraszam na : http://www.parezja.uwb.edu.pl/


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz