17 maja 2015

Nie krytykuj a spostrzegaj

Gdy łączymy spostrzeżenie z oceną, zachodzi ryzyko, że rozmówca usłyszy tylko krytykę.
Marshall Rosenberg "Porozumienie bez przemocy"


Rozgraniczenie spostrzeżenia od oceny to pierwszy punkt do empatycznego porozumienia z drugą stroną odbioru komunikatu. Istnieje różnica pomiędzy: Pięknie pokolorowałeś, pomalujesz jeszcze tutaj? (w brakującym miejscu), a : Źle, nie pokolorowałeś całkiem, tutaj nie jest pokolorowane, tutaj brakuje. Kiedy nie oceniasz krytycznie wskazując braki, ale przekazujesz spostrzeżenie, dodatkowo stosując pozytywne wzmocnienie, osoba wie co ma zrobić ale nie czuje się pokrzywdzona. Dlatego, że nie krytykujesz jej wykonania, chwalisz za to co dobre i wskazujesz co może zrobić, żeby było jeszcze lepsze.


autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz