18 kwietnia 2015

Model Pasje Potrzeby Zasoby Elżbieta Rogalska

Jeżeli nie wiesz kim chcesz być, a chcesz dużo zarabiać, to warto się zastanowić. Istnieje na to metoda, czyli zmodyfikowana wersja Za i Przeciw, konkretnie PPZ czyli Pasje, Potrzeby, Zasoby. Bierzesz kartkę i dzielisz ją na 3 części. W pierwszej wypisujesz swoje pasje- czyli coś co Cię interesuje, co lubisz robić, coś co kochasz i wiesz, że sprawia ci to przyjemność. W drugiej wypisujesz potrzeby: analizujesz rynek pracy, słuchasz jakie potrzeby mają Twoi znajomi, ludzie na ulicy – można zrobić sondę uliczną, czy popytać w internecie – choć to grozi nierzeczywistymi odpowiedziami… W trzeciej części wypisujesz zasoby: czyli swoje kompetencje, co umiesz robić, co potrafisz, na czym się znasz, jakie masz cechy charakteru. Kiedy już dokonasz zapisy w każdej z części, zastanów się, które elementy z danej części mogą się ze sobą połączyć, np.  zasoby: umiem pisać proste programy w c++, pasje: informatyka, potrzeby rynku: programista. Widząc taki efekt nie trudno o wybór. Kolejny przykład zasoby: dobra komunikatywność, pasje: informatyka, potrzeby: nauczyciel informatyki… Następny przykład zasoby: kreatywność, pasje: rysowanie, potrzeby: wizażysta, projektant … Kolejny zasoby: ciekawe pisanie, pasje: gra na gitarze, potrzeby: redaktor magazynu o gitarach … Po połączeniu części w linie, warto pomyśleć jakie studia oferują rozwój danej umiejętności, jeśli w rachubę wchodzą uczelnie z miasta, w którym mieszkasz, to warto się zorientować, czy oferują one taki kierunek. Warto takiej analizy dokonać przed wyborem studiów, ponieważ studia pozwolą dokształcić swoje zasoby do konkretnej specjalizacji. Dodatkowym plusem tej metody jest poznanie swoich własnych cech i mocnych stron. Warto też popytać innych jakie zasoby w nas dostrzegają.

Elżbieta Rogalska na podstawie wykładów Adama Dembowskiego : instytut liderów zmian.

autor: Elżbieta Rogalska: z wykształcenia technik informatyk, pedagog. Pracuje jako copywriter - content marketer. 

Pedagog, technik informatyk. Publikowała na łamach: "Edukacja i Dialog", "Nestor" i licznych portalach edukacyjnych i poetyckich.
Zajmuje się tematyką:  Przywództwem w edukacji, Tanatopedagogiką, Ciszą w życiu i twórczości Janusza Korczaka, Sytuacją Szkoły Wyższej w Polsce, Michelem Foucaultem, Reportażem, Horrorem wampirycznym,  Mateuszem Grzesiakiem, Justyną Nowotniak, e-commerce, content-marketing, SEO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz